Účelová hypotéka

Účelová hypotéka je striktně vázaná, u nás se používá především na investici do nemovitosti, jinak řečeno spojenou s bydlením. Ručení hypotečního úvěru je zajištěno zástavním právem k nemovitosti, i rozestavěné, většinou tou, na kterou byla půjčka vystavena, ale může jít i o jinou.

Účelová hypotéka je určena na bydlení

V tomto případě cenu stanoví smluvní odhadce banky, některé banky dnes půjčí dokonce částku 100procentní, obvykle jde na 70  procent, což je podle zákona. Minimální částka půjčená na hypotéku je v každé bance jiná, ale většinou se stanoví na 100 tisíc na základě určitých podmínek.

Žadatelem o hypotéku může být každý zletilý občan České republiky, ale i cizinec, který zde má dlouhodobý nebo trvalý pobyt.  Banka posuzuje zejména jeho schopnost splácet úvěr, tedy je nutno prokázat dostatečnou výši příjmů ze závislé činnosti, podnikání, nájemného nebo různých sociálních dávek, jako jsou starobní, invalidní důchod, rodičovský příspěvek apod. Žadatel o hypotéku by neměl být na seznamu dlužníků.

Alternativou je americká hypotéka, která není účelově vázaná. Avšak úroková sazba u tohoto typu úvěru bývá vyšší než u účelového úvěru.

Related posts