Typy energeticky úsporných domů – Jaký zaujme vás?

Celá ta myšlenka úsporného bydlení vznikla jako odpověď na stále se zdražující energie a ochranu životního prostředí. Energeticky úsporné domy jsou budovami, které ve srovnání s klasickými stavbami spotřebují mnohonásobně méně energie.

Chcete si nechat postavit pasivní dům? Prolistujte si katalog typových domů a zjistěte, zda vám mezinárodně uznávaný standard domu s velice nízkou spotřebou energie na chlazení i vytápění bude vůbec vyhovovat.

Nízkoenergetické domy

V oblasti energeticky úsporného stavění se začalo s nízkoenergetickými domy, jejichž spotřeba na vytápění za rok se pohybuje na max. 50 KWh na m2 vytápěného prostoru. Obecně platí, že nízkoenergetický domov spotřebuje o polovinu méně energie, než běžný dům.

Běžné typové domy mají roční spotřebu vytápění okolo 80 – 125 kWh na m2.

ATYP_P1_1024

Pasivní domy

Vyspělejším ‘’bratrem’’ nízkoenergetického domu je pasivní dům, ten svým efektivním provozem spotřebuje na vytápění jen okolo 15 kWh na m2 za rok.

Má extrémně nízkou spotřebu tepla, i díky silné vrstvě tepelné izolace, která brání tepelným ztrátám a přináší bydlení i další výhody. Pro dosažení takových nízkých hodnot spotřeby tepla, je nutné dům zaizolovat vrstvou větší jak 30 centimetrů.

LUNA_P1_1024

Domy s téměř nulovou spotřebou

Můžeme říci, že jde o domy budoucnosti. Taková budova má opravu nízkou spotřebu energií, v podstatě nulovou. Jde o spotřebu, která je pokryta z obnovitelných zdrojů, vč. energií získávaných přímo v místě domu nebo jeho blízkého okolí.

Celý koncept je o opatření energie ze zdrojů přímo v domě, který více energie vyrobí, než spotřebuje. Důraz kladen na minimální dopad na životní prostředí.

Článek byl sepsán ve spolupráci s odbornou firmou apex-arch.cz

Related posts