Praha je kosmopolitní město, kde se setkávají lidé z celého světa i všech koutů naší republiky. Vedle turismu je hlavním důvodem vysokoškolské vzdělání. Sídlí zde věhlasná Karlova univerzita a spousta dalších vzdělávacích institucí, mimo jiné i soukromého charakteru. Mnozí lidé přicházející do Prahy s tímto účelem tak musí řešit otázku bydlení. Co se v Praze vyplatí více? Kolej, nebo privát?
Bydlení v pronajatém bytě i na koleji skýtá spoustu výhod a nevýhod. Nelze však jednoznačně doporučit jednu z možností, protože každému vyhovuje něco jiného. Někdo raději větší soukromí, za které si rád připlatí, a tak zvolí privát, jiný člověk je zas rád ve společnosti lidí, a proto mu není cizí ubytování na koleji.
Jak se bydlí na koleji
Říká se, že kdo alespoň část vysokoškolského období nebydlel na koleji, ten jakoby ani neokusil pořádný studentský život se vším všudy. Dobrým argumentem je nízká cena a často také výborná poloha k dané fakultě. Na druhé straně je potřeba počítat s tím, že většina českých kolejí vystačuje již 30 let se stejným nábytkem. Na koleji se také nedočkáte příliš velkého soukromí a klidu. Sociální zařízení je obvykle vždy pro každé patro, stejně jako kuchyňka. Pokoje tvoří vždy postel/e, skříň, nějaká ta polička a stůl s židlí. Koleje mají také stanovený určitý řád, který je třeba dodržovat, jinak můžete být vyloučeni.
Nejznámější koleje v Praze:
- Budeč
- Hostivař
- Hvězda
- Jednota
- Kajetánka
- Vltava
- Otava
- Strahov
Jak se bydlí na privátě
Oproti tomu privát nabízí zpravidla větší komfort, klid a soukromí. Ale také více stojí. Dají se sehnat byty již zařízené, pokud však nebudete chtít dávat za bydlení příliš mnoho peněz, pak vyjdou levněji nezařízené, u nichž si musíte vše potřebné obstarat sami. Také máte větší zodpovědnost a majitelé bytů často část svých povinností přenášejí na své podnájemníky. To často stojí volný čas. Ovšem z hlediska pohodlí je pronajatý byt mnohem lepší.
Kolik co stojí
Pokud se na studentské bydlení podíváme konkrétně z hlediska nákladů, pak cena koleje se pohybuje v průměru od 2000 Kč do 4000 Kč. Za garsonku v Praze zaplatíte od 7000 Kč výše, odvíjí se to také od toho, jakou spotřebu energií budete mít, většinou jsou platby na energie jako zálohy, které se každý rok vyúčtovávají.
A čemu dáváte přednost vy? Bydlíte raději v privátě nebo na kolejích mezi spolužáky? Budeme rádi, pokud se podělíte s vašimi zkušenostmi v komentářích pod článkem.