Ačkoliv se zprvu zdálo, že jsou střechy porostlé travinami a mechem pouhým módním výštřelkem pro výstředně smýšlející, zelený trend střech s přírodní kulturou se v průběhu posledních několika let proměnil ve stálici mezi zastřešovacími řešeními. Proč byste měli chtít zelenou střechu i vy? To si povíme v dnešním článku.
Nejen design, ale i ekologie
Zelenající se střecha, která přímo láká k tomu, abyste se po ní prošli bosky, je jistě unikátním designovým ozvláštněním každé nemovitosti. Za poutavým vizuálem stojí ale také spoustu dalších přidaných hodnot z hlediska funkcionality. Zelené střechy fungují jako velice efektivní tepelná izolace a šetří vaši peněženku – v zimě neprotopíte, v létě minimalizujete energii spotřebovanou na běh klimatizace. Přispívají ke snížení prašnosti ve životním prostředí a zdárně hospodaří s dešťovou vodou. Mimo jiné poskytují útočiště různým mikrofaunám a mikroflórám, čímž napomáhají k zachování přírodního balancu a biodiverzity. Pokud jste duší ekolog a právě se chystáte na vlastní stavební projekt, jsou zelené střechy tématem, na které byste měli zaměřit pozornost.
Ideál pro ploché střechy
Perfektním typem zastřešení, na kterém lze budovat travitý porost, je co nejrovnější plocha, tzn. střecha se sklonem do 5°. V minulosti byly ploché střechy opředeny mnoha mýty, které již naštěstí dávno neplatí. Zachová-li se při budování správný technologický postup, je prodloužena životnost střešního pláště, efektivně tlumen hluk (CZ isolation) a regulována kolísavost vlhkosti. Plochá střecha se dnes těší stále větší oblibě u architektů a designerů, a to hlavně díky prostoru ke kreativnímu využití, které skýtá; mimo pěstování flóry vybízí třeba k vybudování střešní terasy.
Zamlouvá se vám představa splynutí s přírodou ve vlastním bydlení? S realizací si rozhodně nechte pomoci od odborníků s letitou praxí. Ačkoliv je následná údržba překvapivě nenáročná, vybudování trávníku na střeše vyžaduje know-how zkušených specialistů.