Klíčem k tomu, aby se každé hospodyni v kuchyni dobře vařilo je hned několik věcí. Mnozí z nás si myslí, že pro dokonalé vaření je potřeba spousta moderních spotřebičů, které nám samotné vaření zcela usnadní. To je sice také pravda, ale záleží také na jiných věcech. Každý profesionální šéfkuchař vám potvrdí, že důležité je především to, aby vám uspořádání kuchyně dokonale vyhovovalo. Ostatní drobnosti se mohou kdykoli změnit. Měnit uspořádání kuchyně je složité a finančně náročné. Proto je potřeba, udělat to správně napoprvé.
Rozhodující jsou rozměry místnosti
S rozmístěním spotřebičů a pracovních ploch v kuchyni je to stejné, jako s rozmístěním nábytku v ostatních místnostech. Hlavní je především rozměr místnosti. V případě kuchyně menších rozměrů se mnohdy musíme uskromnit i s vybavením a uvědomit si, jaké vybavení pro nás bude prioritní a bude nejvíce využíváno. V případě větší místnosti můžete mnohdy experimentovat a zařídit tak, jak chcete.
U návrhu kuchyně platí dvojnásob přísloví dvakrát měř, jednou řež. Je to totiž jedna z nejnáročnějších rekonstrukcí spolu s koupelnou.
Nesmíme také zapomínat na umístění přípojek na vodu a elektrických zásuvek. Pokud stavíte nový dům nebo děláte velkou rekonstrukci vody a elektriky, můžete si nechat dát přípojky tam, kam chcete. V případě menší rekonstrukce kuchyně, aby vše bylo poblíž připojení. V menších kuchyních se nejčastěji využívá metoda, kde všechny spotřebiče jsou seřazeny lineárně v jedné rovině. U kuchyní větších rozměrů se tohoto řazení držet nemusíme.
Rozdělte si kuchyň na různé zóny
Profesionální kuchyně mají vždy svůj prostor rozdělený na různé zóny. V těchto zónách probíhají vždy odlišné práce tak, aby se nám nekřížily dvě práce v jedné zóně. Profesionální kuchyně jsou mnohem větší než kuchyně v domácnosti, přesto nám může správné rozmístění zón pomoci i v naší kuchyni. Domácí kuchyně by měla být rozdělena minimálně na 5 zón.
Uložný prostor můžete vyřešit chytře pomocí vestavěných skříní. Stačí mít vhodný výklenek. Skříň pak nebude působit tak mohutně a rušivě v interiéru.
První zóna je potravinová. Ta se většinou umísťuje na levý okraj kuchyně a její délka by měla být 60cm. Na toto místo můžeme odkládat jídlo, něž ho budeme potřebovat nebo uklízet. V této zóně by se měla nacházet i naše lednice.
Následuje úložná zóna pro umístění nádobí, jako jsou talíře, skleničky a hrníčky.
Třetí zónou by zpravidla měla být určená pro mytí. Tento prostor by měl být vybaven dřezem a odstavnou plochou. Čtvrtou zónou je přípravná plocha. Ta by se měla nacházet vždy mezi dřezem a sporákem na vaření, abychom špinavé nástroje nemuseli nosit daleko. Kuchyňskou linku by měla uzavírat zóna vaření a pečení.
A jaké rozložení kuchyně se osvědčilo vám? Napište nám v komentářích.