Rozbilo se vám okno? Poradíme jak postupovat

K rozbití okna může dojít nejen při vloupání zlodějů do domu, ale také při divoké dětské hře s míčem či neopatrností nového souseda, kterému při terénních pracích může odlétnout kámen, který poškodí vaše okno. Jak v případě rozbitého okna postupovat?

Co dělat při rozbití obyčejné skleněné tabule?

Rozbití okna sice není životní tragédií, ale jedná se o nepříjemnou situaci, která si vyžádá pro svou nápravu finanční prostředky i váš čas. Relativně jednoduše lze vyřešit rozbití obyčejného okna. Jeho výplň může šikovnější kutil vyměnit sám nebo je možné rozbitou výplň z okna opatrně odstranit, aby nedošlo k pořezání o ostré hrany skla, rám rozbitého okna vysadit a donést ke sklenáři, který okno může opravit ve velmi krátkém časovém úseku. Dle ceníku skla vychází 1m2 nejběžnějšího skla o síle 4 mm na 350 Kč včetně DPH.

Co dělat při rozbití izolačního skla?

Složitější a časově náročnější je situace, kdy dojde k rozbití izolačních skel. Ta nelze opravit svépomocí, je třeba se obrátit na specializovanou firmu. Ani ta však problém nevyřeší okamžitě. Rozbité okno je třeba nechat zaměřit a následně nechat na míru vyrobit příslušné sklo.

Dodávku nového skla lze urychlit, pokud nové sklo objednáte u stejné firmy, která vám původní okno vyrobila a může si dle čísla zakázky dohledat rozměry vašeho okna a není tak nutné posílat k vám technika pro zaměření skla. Stejným způsobem lze dodávku okna zjednodušit, pokud firmě, kterou jste zvolili pro opravu okna, zašlete identifikační číslo vyražené na distančním rámečku v okně, díky němuž je možné zjistit přesné údaje (včetně rozměrů) konkrétního izolačního skla.

Avšak i při urychlení celé akce bez nutnosti zaměření okna, je dodací doba na míru vyrobeného izolačního skla přibližně 7 až 14 dní v závislosti na vytížení výrobce. Po tuto dobu je tedy potřeba nějak provizorně zacelit díru v okně jako ochranu proti nevítaným hostům, proti nepřízni počasí i s ohledem na bezpečnost obyvatel domu, aby nedošlo k jejich pořezání vysypáním nezajištěného popraskaného skla.

Jak na dočasnou opravu rozbitého okna?

Nejprve je třeba prozkoumat rozsah škody vzniklé na okenní tabuli. Při zkoumání rozbitého okna vždy chraňte ruce pracovními rukavicemi (gumové nestačí, ty se proříznou snadno).

V případě, že okno je pouze popraskané, jemným stiskem se přesvědčte, zda nehrozí brzké vypadnutí skla. Pokud sklo ani přes praskliny není příliš volné, zajistěte ho pomocí lepící pásky či samolepící fólie. Pásku veďte přes všechny praskliny ideálně z obou stran prosklené plochy. Pásku šetrně uhlaďte, aby pod ní nezůstaly vzduchové bubliny.

Pokud v popraskaném skle objevíte drobné úlomky skla, které hrozí vypadnutím, opatrně je z okna odstraňte. Pokud se jedná o drobné kousky chybějícího skla, lze vzniklé dírky zaslepit podobně jako praskliny lepící páskou.

Jsou-li díry vzniklé ve skle větší nebo pokud chybí celá tabule skla, je třeba zajistit náhradní dočasnou výplň okna. Tu vám může dodat buď firma, která zajišťuje výrobu nového izolačního skla nebo si můžete provizorní výplň vytvořit sami. Svépomocí lze zajistit především větší díry ve skle. Ty lze zaslepit několika vrstvami průhledné plastové desky, kterou lze stříhat nůžkami a kterou lze fixovat na okno pomocí lepící pásky. V teplejším ročním období může případně posloužit i silnější igelitový pytel. Chybějící výplň můžete rovněž nahradit dřevotřískovou deskou či sololitem.

Článek sepsán ve spolupráci se sklenářstvím v Brně FLOTIS s.r.o., které mimo jiné poskytuje i havarijní službu.

Related posts

One Thought to “Rozbilo se vám okno? Poradíme jak postupovat”

  1. Maky

    doporucuju vzdycky komunikovat s firmou ktera vam ty okna dodala, nainstalovala. pak se vyhnete neprijemnostem jako ze je okno jiny nez vsechny ostatni atd.

Comments are closed.