Průvodce výběrem vhodného štětce

Ať už natíráte okna, radiátory či plánujete vymalovat stěny vašeho bytu, je pro uspokojivý výsledek celé práce třeba zvolit nejen vhodnou barvu, ale také příhodný štětec. Jak se v nabídce na pohled téměř stejných pomůcek pro natírání vyznat? Po přečtení následujících tipů snadno.

Výběr pomůcek podle typu natírané plochy

Hlavním kritériem při výběru typu štětce je plocha, kterou plánujete natírat. Každému je jasné, že je rozdíl v natírání velké rovné plochy bez jakéhokoliv členění a natírání menších plošek či ploch s ozdobami, kde je třeba štětcem zajet i do malých rohů a drobných prohlubní.

Vybírat můžete mezi:

  • malířskými válečky – malířské válečky se těší stále velké oblibě, jsou vhodné k natírání velkých rovných ploch, využijete je proto při nátěrech stěn interiérů, ale také při nátěru fasády domu, dále je s nimi možno natírat střechy, podlahy, betonové konstrukce a dokonce i drátěné ploty.
  • kulatými štětci – kulaté štětce mají nejen uspořádané štětiny do tvaru kruhu, ale i násada  je kulatá, aby se štětcem bylo možné při natírání otáčet, čímž dosáhnete nejlepší kvality nátěru. Kulaté štětce jsou k dostání v mnoha velikostech, nejčastěji jsou využívané štětce s čísly od 4 do 25 (velikost průměru hlavy štětce se pohybuje od 8mm až do 39 mm). Kulaté štětce jsou vhodné pro menší nerovné plochy, například pro natírání trubek, oken i k dotření rohů.
  • plochými štětci – ploché štětce jsou naopak vhodné pro natírání větších rovných ploch bez většího členění, například natírání dveří či zárubní. Ploché štětce se rovněž vyrábí v různých šířkách. Jednotlivé typy plochých štětců jsou označeny v palcích – existují štětce od 1“ do 3,5“ (v přepočtu tedy od 25 mm po 89 mm). Ploché štětce se mohou lišit nejen v šířce, ale také tloušťce, zpravidla platí, že čím tlustší štětec je (tedy čím více řad štětin obsahuje), tím je kvalitnější.
  • velkoplošnými štětci – jedná se o ploché štětce vhodné k nátěru velkých ploch (podlahy, stěny), existují v šířkách 7-14 cm.
  • štětci na okna – usnadnit práci s natíráním rámů oken a dveří mohou štětce na okna, které mají diagonální tvar štětin, díky němuž se snáze kopíruje rám okna či dveří.
  • štětci na radiátory (tzv. zárohovými štětci) – jedná se o ploché štětce s dlouhou a zahnutou násadou, díky níž je možné pohodlně natřít špatně přístupná místa, například žebra radiátorů, ale také rohy místností a další špatně dostupná zákoutí.

Výběr štětce podle typu zvolené barvy

I druh barvy, kterou budete natírat, by měla mít vliv na volbu štětce či válečku.
Malířské válečky se vyrábí s potahem z plyše ze syntetických vláken, z jehněčí kůže nebo z polyuretanové pěny. Pro nátěrové hmoty ředitelné vodou lze využít libovolný typ válečku. Pouze je třeba se zaměřit na délku vlasů plyše, pro nátěr fasád jsou vhodné delší chlupy s větší nasákavostí, zcela hladké povrchy naopak vyžadují povrch válečku zcela bez polstrování. Pro barvy s obsahem organických rozpouštědel je třeba použít speciální válečky.

V případě štětců se doporučuje používat kulaté štětce na pomalu zasychající barvy (např. fermežové, syntetické, olejové, …). Ploché štětce naopak pro rychleji schnoucí snadno roztíratelné barvy.

Existují také speciální štětce pro vodou ředitelné barvy, jejichž štětiny jsou na koncích roztřepené, díky tomu lze docílit výrazně lepšího výsledného efektu, kdy je nátěr hladký bez patrných tahů štětinami štětce.

Dalším speciálním typem štětců jsou štětce k odstraňování starých nátěrů. Vzhledem k tomu, že přípravky na odstranění starých nátěrů jsou velmi agresivní, je třeba zvolit tento typ štětce, který má silné velmi odolné nylonové štětiny.

Related posts

One Thought to “Průvodce výběrem vhodného štětce”

  1. Pipa

    My jsme doma vzdycky malovali klasickou malirskou stetkou, dneska uz je zakladnim vybavenim valecek, ale ja jeho system proste nechapu. Za prve vsude strika, nemuzete ho ani poradne vyzdimat a pak jsou vsude kapky. Nemluve o zaverecnem myti valecku a dalsich propriet ktere k nemu patri.

Comments are closed.