Průvodce výběrem markýzy na terasu či balkon

Milujete venkovní posezení? Pravda, s příchodem chladného podzimního počasí ho již mnoho neužijete. Ale právě období zimy se nejlépe hodí k plánování, co vylepšit do příštího jara. Přestože se na první jarní sluneční paprsky všichni těší už od začátku zimy, za teplých dní každý raději vyhledá posezení ve stínu. Přemýšlíte, jak zastínit vaši terasu nebo balkon? Jednou z možností je pořídit markýzu.

Markýzy na balkon i terasu

Markýzy se vyrábí v mnoha provedeních i velikostech. Dokáží proto spolehlivě zastínit velký prostor terasy, ale některé se typy se naopak hodí i na malý balkon. Při výběru konkrétní markýzy však nezávisí pouze na vašich požadavcích na rozměry roztažené markýzy.

Je třeba si také uvědomit, zda je danou markýzu vhodné instalovat na konstrukci vašeho domu. A neméně důležité jsou také vaše finanční možnosti, protože rozpětí cen markýz je dosti široké v závislosti na typu konstrukce, velikosti markýzy a dalších parametrech. Jak se tedy v nabídce markýz zorientovat?

Otevřená nebo kazetová markýza?

Markýzy lze rozdělit podle několika různých hledisek. Nejprve si ujasníme, co značí pojmy otevřená nebo kazetová markýza.

Otevřená markýza nemá svou konstrukci ani svinutou látku nijak krytou. V době, kdy je markýza nepoužívaná, a tudíž zatažená, je tak celá markýza vystavena nepříznivým vlivům počasí. Otevřenou markýzu je proto třeba instalovat na chráněné místo. Tím může být přesah střechy domu. Nebo v případě balkonu se markýza zavěsí tak, aby byla kryta podlahou balkonu souseda nad vámi. Případně je možné zakoupit hliníkovou stříšku, která bude markýzu chránit.

Otevřené markýzy se ještě dělí na dvě skupiny podle typu konstrukčního řešení:

  • markýzy bez nosného profilu – jedná se o nejjednodušší a tím pádem též nejlevnější typ markýz, nosnou část tvoří dva postranní úchyty, na nichž je umístěn navíjecí mechanismus i uchycena ramena markýzy, maximální šířka markýzy je menší než u ostatních typů. Pokud ovšem nepotřebujete markýzu velkých rozměrů a nemáte speciální požadavky, bude pro vás výhodou nízká cena i hmotnost a taktéž bezproblémová montáž, výborně poslouží například na balkonech.
  • markýzy s nosným profilem – ocelový nosný profil, na němž je umístěn navíjecí mechanismus i uchycena ramena markýzy, zpevňuje konstrukci markýzy, stabilita markýzy s nosným profilem umožňuje výrobu markýz s větší šířkou i delším výsuvem, zastíněná plocha je tak větší než je tomu v případě markýz bez nosného profilu

Kazetové markýzy patří k nejkvalitnějším a rovněž nejdražším markýzám na trhu. Kromě stabilní konstrukce díky nosnému profilu disponují ještě kazetou. Ta chrání markýzu v zataženém stavu před nepřízní počasí, čímž se prodlužuje životnost markýzy. Do kazety se při zatažení schová látka i ramena markýzy. Kazeta tyto komponenty nejen chrání, ale zároveň je i elegantně skryje.

Kazetová markýza, zdroj: venys.sk
Kazetová markýza, zdroj: venys.sk

Polokazetové markýzy jsou mezistupněm mezi otevřenou a kazetovou markýzou. Oproti kazetové markýze mají nižší hmotnost i nižší cenu. Polokazeta však v zataženém stavu chrání pouze navinutou látku markýzy. Ramena markýzy jsou pod polokazetou trochu kryta před přímým deštěm, ale z podhledu jsou nezakryta.

Tip: Využijte podzimních slevových akcí na garážová vrata

Výsuvnou nebo sklopnou markýzu?

K nejoblíbenějším patří markýzy výsuvné. Jejich ramena se vysouvají od navíjecího mechanismu stále ve stejné rovině. Velikostí výsuvu lze ovlivnit velikost zastíněné plochy. Jsou vhodné k zastínění libovolného prostoru od balkonů po velké terasy s travertinovou dlažbou.

Výsuvná markýza, zdroj: venys.sk
Výsuvná markýza, zdroj: venys.sk

Sklopné markýzy jsou vhodným řešením především pro zastínění balkonů nebo oken a dveří. Oproti posuvným markýzám jsou lehčí a jejich konstrukce je jednodušší, což se projeví také na ceně. Ramena sklopné markýzy jsou ukotvena v jiném místě než navíjecí systém.

Při roztažení markýzy se sklopná ramena vyklopí, aby utvořila podpěru pro rozvinutou látku. Výhodou může být, že hmotnost markýzy je tak rozložena do několika míst. To lze považovat za výhodu tam, kde nosnost stěny neumožní instalovat výsuvnou markýzu. Sklopné markýzy lze v roztaženém stavu mít sklopené v úhlu 0-180°podle konkrétního typu markýzy

Ovládání markýzy

Roztažení markýzy lze ovládat ruční klikou, motoricky nebo dokonce motoricky na dálkové ovládání. U menších a levnějších markýz si vystačíte s ruční klikou. Ovšem u kazetových a polokazetových markýz je vhodnější zvolit motorické ovládání. Při něm je pohyb markýzou plynulejší, čímž je chráněna konstrukce markýzy.

Related posts