Průměrná sazba hypotéky klesla na rekordní sazbu 2,93 % – co to pro vás znamená?

Ačkoliv loni v květnu se zdálo, že úrokové sazby hypoték klesly na své dno, v březnu letošního roku byl překonán rekord z loňska a průměrná roční úroková sazba klesla dokonce pod tři procenta. Co to pro vás znamená a jak toho můžete využít ve váš prospěch?

Jarní akce

Na jaře se zpravidla začíná s rekonstrukcemi či stavbou nového domu. Banky na tuto situaci před začátkem jara reagují v rámci konkurenčního boje různými akcemi, aby nalákaly stavebníky zřídit si hypotéku právě u nich. Bankovní domy lákají na zřízení hypotečního úvěru zdarma, zdarma nabízí i odhad nemovitosti, ale nejvíc lákají snižováním úrokové sazby. V březnu 2014 klesla průměrná úroková sazba hypoték na 2,93 %, dle průzkumu serveru hypoindex.cz

Vyplatí se investovat do nového bydlení i refinancovat hypotéku

Všechny bankovní ústavy od těch velkých až po ty menší nyní nabízí atraktivní úrokové sazby. Radovat se proto mohou nejen ti, kteří plánují pořídit nové bydlení. Nízká sazba hypoték může inspirovat ty, kteří plánují rekonstrukci domu či bytu, právě teď je zřejmě nejvhodnější období zapůjčit si finanční prostředky potřebné na rekonstrukci a začít s pracemi.

Nízké sazby ovšem mohou potěšit i ty, kteří již sjednanou hypotéku mají a právě jim končí období fixace. Banky jim nabídnou mnohem výhodnější úrokovou sazbu oproti sazbě, která platila při sjednání hypotéky před 3 či dokonce 5 lety. Pro představu, před pěti lety se průměrná úroková sazba pohybovala kolem 5,6 %.

V případě konce období fixace však nemusíte pouze spoléhat na novou nabídku vaší současné banky, ale můžete zvolit banku jinou s ještě výhodnějšími podmínkami. Nechte si vypracovat nabídky od více bank a nebojte se smlouvat. Vzhledem k tomu, že úrokové sazby jsou skutečně velmi nízké, nabízí se zvážit možnost refinancování hypotéky i v případě, že vám v brzké době ještě nekončí období fixace.

Pokud máte hypotéku uzavřenu na výrazně vyšší úrok oproti současným nabídkám, pečlivě propočítejte, zda se vám refinancování hypotéky nevyplatí i přes to, že při refinancování před koncem období fixace je nutné zaplatit sjednaný poplatek bance za předčasné splacení.

Jak uzavřít co nejvýhodnější smlouvu?

  1. Vzhledem k rekordně nízkým úrokovým sazbám se vyplatí především zřídit si hypotéku s co nejdelším obdobím fixace úrokové sazby (většinou je to 5 let).
  2. Neunáhlete se při výběru banky, u které si hypotéku zřídíte. Podrobně se vyptejte na všechny podmínky uzavření hypotečního úvěru a porovnejte výhodnost nabídek. Pokud nemáte dostatek času na to obejít všechny pobočky, k rámcovému porovnání velmi dobře poslouží také online kalkulačky hypotečních úvěrů, které naleznete na internetu.
  3. Důkladně si přečtěte smlouvu a zajímejte se i o případné sankce za předčasné splacení nebo povinnost mít účet v dané bance, který bývá většinou zatížený poplatky. Nezapoměřujte se jen na nejnižší úrokovou sazbu.

Podmínky na trhu se mohou kdykoliv změnit

Při zřizování hypotéky se nenechte ukolébat současnou výhodnou nabídkou a myslete též na budoucnost. S nejvyšší pravděpodobností si budete brát hypotéku na dobu delší, než je délka jednoho období fixace. Zatím není jasné, jak se bude trh vyvíjet do budoucna, ale počítejte i s nejméně optimistickou možností, že po skončení pětileté fixace mohou úrokové sazby vyskočit třeba až k 5%.

V takovém případě se bude zvyšovat i měsíční splátka hypotéky. Zvolte proto půjčku v takové výši, abyste ji zvládali splácet i v případě budoucích vyšší úrokových sazeb, protože pokud si vezmete půjčku v takové výši, že splátky i za současných extra výhodných podmínek budete schopni splácet jen tak tak, mohlo by vás v budoucnosti čekat nemilé překvapení. To však nic nemění na tom, že současná situace je pro zřízení hypotéčního úvěru velmi výhodná, je jen třeba dobře promyslet výši zapůjčených prostředků.

Related posts