Profesionálně vyčištěný koberec bude opět jako nový!

Přestože současné trendy v bydlení upouští od celoplošných koberců, nenajdete mnoho domácností, kde by koberec zcela chyběl. Celoplošný koberec zůstává nejčastější volbou podlahové krytiny do dětského pokoje. Bez koberce se ale neobejde ani obývací pokoj. Kusový koberec zde působí jako bytový doplněk a celou místnost zútulní. Toto pravidlo však platí pouze pro koberec v dokonalém stavu. Koberec zašlý špínou již mnoho parády nenadělá. Proto je třeba o koberce pravidelně pečovat.

Kdy je čas koberec vyčistit?

Samozřejmostí je zásah v případě akutní nehody. Vylitý džus nebo dokonce víno si žádá co nejrychlejší odstranění skvrny, aby tekutina nezanechala na koberci nepěknou trvalou památku.

Ale koberec je třeba vyčistit i v případě, kdy na první pohled není žádná špína patrná. Pouhé luxování nedokáže z koberce dokonale odstranit všechny částečky prachu. Usazená špína se tak stává nejen ideálním domovem roztočů. Za následek má také postupné zešednutí barev koberce. Proto je třeba jednou až dvakrát za rok provést generální úklid.

Metody čištění koberců

Celoplošné čištění koberců lze provést hned několika způsoby:

  • suché čištění – v drogerii lze zakoupit speciální prášek, kterým posypete celou plochu koberce. Prášek má schopnost absorbovat do sebe pachy i špínu. Po uplynutí doby působení prášek jednoduše vyluxujete. Tuto metodu však není možné použít na bavlněné koberce a koberce s dlouhým vlasem.
  • mokré čištění – na koberec se můžete vrhnout rovněž s mýdlovou vodou a kartáčem. Nepříjemným důsledkem je však promáčený koberec a dlouhá doba schnutí. Také hrozí nerovnoměrné vyčištění koberce a vznik map.
  • strojové mokré čištění – velmi účinná metoda čištění koberců. Speciální vysavač dopraví do vláken koberce směs vody a čistícího prostředku. V další fázi nasává znečištěnou tekutinu z koberce do nádrže v čistícím stroji. Tyto dvě fáze se opakují tak dlouho, dokud je odsávaná tekutina špinavá. To lze kontrolovat snadno díky průhledné hubici vysavače. Koberec je po čištění pouze vlhký, nedochází k jeho promáčení a snadno schne. Rovněž je před vlhkem ochráněna i podlahová krytina ležící pod kobercem.
  • parní čištění – k čištění koberců lze také využít parních čističů. V případě parního čištění dochází ke vstřikování páry pod velkým tlakem do koberce a jejímu následnému vysávání. Vysoká teplota při parním čištění zajišťuje vysokou účinnost čištění, proto také není potřeba aplikovat velké množství chemických přípravků.
Kusové koberce, zdroj: shutterstock.com
Kusové koberce, zdroj: shutterstock.com

Jak probíhá profesionální čištění koberců?

Nejúčinnějšími metodami celoplošného čištění koberců je strojové čištění. Koupě speciálního stroje vyjde poměrně draho. Navíc většina domácností se potýká s nedostatkem úložných prostor, kam by čistící stroj umístila. Proto se řada lidí obrací na profesionální firmy, které disponují potřebným vybavením a po jejich zásahu vypadá koberec zase jako nový.

Na trhu se nachází řada úklidových služeb v Praze. Specializované firmy vlastní tepovače (čili extraktory)  i speciální čistící přípravky, které si hravě poradí s mastnotou a další odolnou špínou.

Mnoho firem nabízí čištění nejen ve všední dny, ale lze s nimi domluvit i víkendový termín. Zaměstnanec firmy k vám dorazí vybaven vysavačem pro mokré čištění a čistícími prostředky. Rychlost práce závisí na míře znečištění koberce. Například běžně znečištěný koberec o rozměrech 5 x 5 metrů bude dokonale vyčištěn za necelou hodinku.

V závislosti na typu povrchu koberce i na velikosti čištěné plochy se odvíjí cena za čištění koberce. Běžná se cena se pohybuje kolem 13 Kč/m².

Related posts