Pracovní obuv oceníte nejen v zaměstnání

Ať už pracujete ve skladě, v dílně nebo na zahradě, jistě budete souhlasit s tím, že pracovní obuv je podstatnou součástí při všech činnostech. Úkolem kvalitní pracovní obuvi je ochrana vašich nohou před úrazem. Žádané je i poskytnutí pohodlí při každodenním nošení. Díky tomu se nohy necítí tolik unavené. Ač na ně někdy zapomínáme, měli bychom mít na paměti, že jejich zásluhou můžeme celý den chodit, stát nebo běhat. Pokud jim věnujeme dostatečnou pozornost, odvděčí se nám dobrou službou.

Jak vybrat pracovní obuv?

Jistě víte, že pracovní obuv vám může poskytnout potřebnou ochranu vašeho zdraví. Proto bychom její výběr neměli podcenit, naopak bychom mu měli věnovat dostatečnou pozornost. Důležité je, aby vám pracovní obuv perfektně seděla. Jen máloco umí dokonale zkazit dobrou náladu tak, jako to dokážou jen o fousek malé nebo naopak příliš velké boty.

V malých si budete připadat jako ve svěráku, ve velkých vám budou nohy doslova plavat. Dalším kritériem při výběru by měla být činnost, pro kterou boty potřebujete. Někdy oceníte boty s ocelovou špičkou, jindy nepromokavé.

Jakým způsobem chrání pracovní obuv vaše nohy?

Způsob ochrany nohou pomocí pracovní obuvi se liší dle jejich zaměření. Boty mohou mít protiskluzovou podrážku, která se hodí pro činnosti v blátě, dešti nebo v mokrém terénu. Jiné jsou voděodolné – ty ocení především ti, kdo často pracují na zahrádce. Kotníková obuv nabízí dokonalou ochranu vůči olejům nebo pohonným hmotám. Díky podpoře kotníků navíc snižuje riziko jejich zranění.

Nejčastěji užívanými pracovními botami jsou polobotky. Většinou jsou odolné proti olejům, kyselinám, pohonným hmotám a v neposlední řadě i vůči vodě. Při výrobě je kladen důraz na uživatelský komfort, díky čemuž bývají pracovní polobotky vybaveny anatomicky tvarovanou stélkou, která zabrání bolestem a otlakům na noze.

Speciální ochrana

zdroj: tomiscz.cz
zdroj: tomiscz.cz

Pracovní obuv umí, kromě výše zmíněného, i ochránit nohu v případě netradičních nebezpečí. Samozřejmostí je protekce prstů pomocí ocelové špičky, nabízí se i obuv ze zesíleného materiálu, který chrání před propíchnutím. Boty mohou být vybavené reflexními prvky, mohou omezovat průnik vody nebo potivost. Ty pravé si zkrátka najde opravdu každý.

Z jakých materiálů se vyrábí pracovní obuv?

Ať už si vyberete jakýkoli typ pracovní obuvi, výrobci předpokládají, že je budete nosit každý den. Proto jsou standardně vyráběny z těch nejodolnějších materiálů, které zaručí dlouhotrvající životnost. Obvykle se jedná o kvalitní kůži, pryž, textil nebo semiš.

Kdo šetří, nemusí mít nic

Může být lákavé koupit ty nejlevnější pracovní boty a zdánlivě tak ušetřit. Bohužel, jak sami zjistíte, v kategorii pracovní obuvi se velké úspory tvoří jen obtížně. Platí zde jasné pravidlo. Kvalitní boty jsou sice o něco dražší, ale vydrží vám podstatně déle a nabídnou o mnoho lepší ochranu a pohodlí pro vaše nohy.

Jak o pracovní obuv pečovat?

Věnujte botám pozornost i po práci, odvděčí se vám prodlouženou životností. Při jejich obouvání používejte lžíci. Pečlivě stahujte všechny přezky, tkanice i zipy a při zouvání je zase povolujte. Pokud dojde k poškození obuvi, co nejdříve se jej pokuste opravit. Jsou vaše boty mokré?

Optimálním způsobem, jak je znovu dostat do kondice, je jejich vycpání novinovým papírem a dopřání dostatečného času pro vyschnutí při pokojové teplotě. Pokud boty nebudete delší dobu nosit, doporučujeme použít napínáky. S jejich pomocí nedojde k deformaci pracovní obuvi.

A jaké značky vybírat?

Mezi nejoblíbenější značky pracovní obuvi patří například Panda, U Power, Heckel, Black Knight, Boots, CRV, Červa, Delta, Dunlop, Fridrich a Fridrich, OS, Prestige, Raven, Safeway, Wintoperk a česká obuv Tipa.

Related posts