Podle čeho vybírat koberce a kde je sehnat nejvýhodněji?

Ač se v posledních desetiletích preference zákazníků na podlahové krytiny změnily, koberce se nadále drží na předních příčkách v žebříčku oblíbenosti. Může se zdát, že vybrat koberec není až tak složité. Věděli jste ale, že do každé místnosti v bytě patří jiný druh koberce podle míry předpokládané zátěže? V obchodech nás často překvapí poměrně široký výběr barevných i materiálových provedení. Jak tedy vybrat ten správný koberec, který vám bude opravdu sloužit?

Druhy koberců

Před samotným výběrem koberce je důležité ujasnit si, za jakým účelem jej pořizujeme. Potřebujeme izolovat podlahu v dětském pokoji od chladu nebo jen sháníme pěkný kus koberce, který zútulní náš obývák? Pro každý druh koberce se používají jiné materiály i jiný způsob konstrukce nášlapné plochy.

Zatímco od koberců celoplošných očekáváme vedle funkčních vlastností také přijatelnou cenu, kusové koberce slouží spíše jako designový doplněk. Celoplošné koberce jsou proto vyrobeny z materiálů levnějších, ale takových, které izolují chlad a odolávají i velmi vysoké zátěži. Naopak u koberců kusových si můžeme dovolit experimentovat třeba použitím přírodních materiálů, které nám dávají pocit luxusu a vytříbeného vkusu.

Celoplošné koberce

Nejčastějším a nejlevnějším materiálem na výrobu celoplošných koberců je nylon. Je velmi odolný a pevný a moderní nylonové koberce se provádějí s úpravou vláken proti zašpinění. Takové koberce jsou potom ideální jako krytina v zatěžovanějším prostředí, jako je dětský pokoj nebo obývák.

Tam se ostatně skvěle hodí také koberce z polypropylenových vláken, které jsou barevně stálé a odolávají vlhku. Celoplošné koberce v první řadě izolují podlahu od chladu, čímž pocitově ohřívají místnost, což oceníte nejčastěji v přízemních bytech či kancelářích

Kusové koberce

Koberce z přírodních materiálů jsou vzhledem k poměrně vysoké ceně oblíbené jako koberce kusové. Jejich účelem je především zdobit interiér jako doplněk. Vedle toho ale skvěle izolují chlad od studené podlahy, což oceníte zejména v zimních měsících. V letních měsících naopak oceníte, že dýchají, takže skvěle dokáží pohlcovat i odevzdávat vzdušnou vlhkost.

Různé vzory koberců, zdroj: barkotex.cz
Různé vzory koberců, zdroj: barkotex.cz

Konstrukce nášlapné plochy

Nášlapná část koberce, její odolnost a životnost je určena způsobem, jakým je tvořena konstrukce nášlapné plochy koberce. V základním rozlišení rozeznáváme čtyři druhy:

  • smyčka – povrch koberce je tvořen smyčkou, nestřižené vlákno je proto vysoce odolné a disponuje vysokou tvarovou pamětí, takže jej oceníte i na velmi frekventovaných podlahách.
  • střižený vlas – při výrobě koberce se jednotlivé smyčky sestřihávají, výsledek vypadá velmi vkusně a efektivně a zároveň je vhodných do běžných domácností.
  • strukturovaná smyčka – při výrobě jsou smyčky zatahovány nestejnoměrně, takový koberec pak vypadá plasticky a nadčasově. Zároveň je takový koberec vysoce odolný a hodí se i do namáhavějších prostor.
  • střižený vlassmyčka – kombinací obou způsobů konstrukce vzniká velice elegantní povrch, jehož užitné vlastnosti vás mile překvapí. Právě díky plasticitě vzorku bývají totiž u těchto koberců eliminovány známky opotřebení v určitých místech., takže je oceníte i ve velmi namáhaných prostorách.

Dlouhý nebo krátký vlas?

Koberce s dlouhým vlasem jsou v posledních letech velmi oblíbeným doplňkem moderních domácností. Dlouhý vlas poskytuje příjemné a teplé prostředí pro bosé nohy a pohlcuje hluk při došlapu. Většinou jsou vyrobené z umělých materiálů, což značně usnadňuje jejich údržbu. Ač se koberec s dlouhým vlasem může zdát náročný na úklid, ve skutečnosti ho stačí pouze vysát.

Barva koberce

Důležitá je také barva koberce. Do tmavých interiérů se špatným přístupem denního světla vybírejte světlé odstíny koberce. Místnost opticky projasní a zvětší. Tmavé koberce si můžete dovolit všude tam, kde je světla dostatek. Zároveň však prostor pocitově zmenšují, takže jej nedoporučujeme do menších místností.

Vedle jednobarevných odstínů je na trhu k dostání celá řada motivů. Vícebarevné koberce však vybírejte s citem. Hodí se do místností s designově jednoduchým nábytkem. Koberec je v takovém případě nejvýraznějším prvkem v místnosti.

Kde koupit koberce výhodně?

Při zařizování interiéru často nevěnujeme výběru podlahové krytiny tolik pozornosti, jako nábytku či doplňkům. Může se tedy stát, že při výběru koberce disponujeme velmi omezeným rozpočtem. To však nemusí nutně znamenat spokojit se s levnou variantou.

Často se proto vyplatí počkat si na výprodej koberců, kdy bývají k dostání i luxusnější koberce za zlomek ceny. Pak už nic nebrání tomu, aby náš interiér doplnil takový koberec, jaký si skutečně zasloužíme.

Related posts