Pivoňky jsou krátkodobou krásou, ale stojí za to

Jaké jsou vaše nejoblíbenější květiny? I když by většina ještě donedávna odpověděla, že růže, v současné době elegantní a klasické květiny nahrazují v žebříčku popularity pivoňky. Jsou velmi krásné, zejména do pugét působivé. Jen málokdo však ví, že si je může vypěstovat i doma. No, i když rostou jenom krátce (a to i když použijete skutečně skvělé hnojení), přesto stojí za tu péči. Jejich vůně je totiž až omamná, nemyslíte?

Jedny z nejpůvabnějších trvalek

V porovnání s jinými rostlinami, které si zasadíme na svou zahradu, jsou pivoňky trvalky. To znamená, že vám nebudou dělat radost jenom jednu sezonu. Naopak. I když rostou krátce, radovat se z nich budete moct rok co rok. 

TIP: samozavlažovací truhlíky

Začínající zahrádkáři jistě ocení, že se jedná o velmi odolné květiny, které navíc nevyžadují příliš mnoho péče. Jinými slovy svou vůní opojné a svým vzhledem půvabné květiny skutečně může pěstovat na své zahradě každý. 

Stáří pivoňkám prospívá

Vůbec nejkrásnější jsou v době od května do června, kdy kvetou do všech barev duhy (tedy záleží na tom, jaké druhy si samozřejmě zasadíte do svých záhonů). Na zahradě vydrží i déle jak sedm let. Nemusíte se obávat toho, že by pivoňky s věkem chřadly. Je to právě naopak – čím starší jsou, tím krásnější jsou. 

Aktuálně je k dispozici rovnou 35 druhů pivoněk, z nichž si můžete vybrat tu, která se vám nejvíce líbí. U nás jsou nejprodávanější hlavně dva druhy, které jsou na první pohled naprosto odlišné. Zatímco dřevité alternativy mají dřevité větve a dorůst mohou až do dvou metrů, bylinné jsou velmi malé, s dužinatými stonky, proto je nutné je na zimu zakrýt alespoň chvojím. 

Kdy začít s výsadbou?

Ještě pivoňky nepěstujete, ale velmi byste chtěli? Nabízí se otázka, kdy začít s jejich výsadbou. Semena si připravte na přelom dubna, května, kdy je připravená kyprá, dobře propustná zemina.

Related posts