Pět důvodů, proč zvolit automatický kotel na tuhá paliva

Pokud přemýšlíte o novém otopném systému pro váš dům, jistě zvažujete všechny dostupné varianty. Nejčastěji se k vytápění používá plyn, elektřina nebo pevná paliva. Stoupenci dřevních pelet a uhlí při péči o teplo domova museli dříve čelit náročným požadavkům na jejich čas. Topení pomocí pevných paliv mělo výrazně nižší uživatelský komfort. Na tento nedostatek se zaměřili výrobci a záhy se na trhu objevily tzv. automatické kotle. Jsou ideálním spojením nenáročné obsluhy a tepelného komfortu při spalování pevných paliv. Zajímají vás jejich výhody? Začtěte se do následujících řádků, rádi vám je představíme.

Komfortní obsluha

Máte-li starší typ kotle, pravděpodobně putujete do kotelny několikrát denně, abyste ručně přiložili. Někteří majitelé kotlů je navíc na noc tzv. přidušují. Palivo sice hoří pomaleji, dochází totiž k výraznému snížení účinnosti kotle, negativní dopady jsou ale mnohem vážnější. Emise jsou podstatně zvýšené, dochází k zanášení komínové šachty a hlavně ke snižování životnosti kotle.

Pokud se ale rozhodnete pro automatický kotel, cesty do kotelny výrazně omezíte. Automatický kotel totiž vydrží topit bez zásahu uživatele i několik dní. Díky sofistikované regulaci je spotřeba paliva optimalizována podle aktuálních požadavků na teplotu. Zásobník paliva umožňuje bezobslužný provoz zpravidla po dobu 3 až 7 dní.

Při spalování uhlí vás čeká vynášení popelu jednou za 3 až 7 dní. Rozhodnete-li se pro dřevní pelety, interval se značně prodlouží. Vynášení popelu bude nutné jednou za cca 3 až 5 týdnů. Přesné časové údaje závisí na kvalitě používaného paliva a seřízení kotle. Nejnovější modely automatických kotlů využívají tzv. třítahovou konstrukci vertikálního výměníku. Ta zaručuje vysokou účinnost až 96 % a těleso stačí čistit jednou za 4 až 6 týdnů.

Kotel si můžete dovybavit dle vlastního přání. Nabízí se automatický doplňovač, odpopelňovač nebo čistič výměníku. Pokud se rozhodnete pro řídící jednotku Siemens Climatix 2, podstatně si ušetříte čas strávený ovládáním kotle. S její pomocí můžete kotel kontrolovat pomocí vzdáleného přístupu přes internet. Siemens Climatix 2 umožňuje ovládání dvou topných okruhů a v základu má ekvitermní regulaci. Tato řídící jednotka patří mezi špičku v celé Evropě. Automatické kotle se zásobníkem nabízí jednoduše pohodlnou obsluhu pro každého!

Nekompromisní účinnost

Řídící jednotka přináší spoustu pozitivních účinků pro váš otopný systém. Kotli přesně dávkuje potřebné množství paliva. Optimální provozní teplota je konstantně udržována pomocí komory kotle. Díky vysoké účinnosti podstatně ušetříte na palivu, přitom ale zachováte stejný tepelný komfort. Tento fakt napomáhá návratnosti investice do automatického kotle v řádu několika let. Standardně se mluví o období 5 až 7 let, ve kterých se vložené finance vrací zpět.

Vysoká účinnost moderních kotlů na tuhá paliva, zdroj: benekov.com
Vysoká účinnost moderních kotlů na tuhá paliva, zdroj: benekov.com

Úspory tímto ale nekončí. Pokud přejdete z plynu, ušetříte až 60 % nákladů. Při přechodu z elektřiny se úspora pohybuje až ve výši 75 % nákladů! Přejdete-li z kotle s ručním přikládáním na automatický režim, ročně vám přibude až 180 volných hodin. Energeticky úsporné kotelny umí komplexně vyřešit vytápění objektů pomocí kaskádového zapojení automatických kotlů. Tímto způsobem je možné dosáhnout výkonu až 400 kW, čímž už vytopíte i rozsáhlý komplex budov.

Ekologický provoz

Jste příznivci ekologie a obáváte se, že by tuhá paliva při topení ve vašem domě životní prostředí neúměrně zatížila? Pak vězte, že pomocí automatických kotlů můžete i uhlí a dřevěné pelety spalovat ekologicky. Pokud si vyberete automatický kotel, který splňuje pátou, v současné chvíli nejvyšší, emisní třídu, budete topit v souladu s životním prostředím. Používání těchto kotlů není do budoucna nijak legislativně omezeno. Automatické kotle by měly v příštích desetiletích zcela nahradit většinu kotlů na ruční přikládání.

Moderní technologie a bezpečnost

Potěšeni budete také vysokým bezpečnostním stupněm, který současné automatické kotle na tuhá paliva nabízejí. Díky tomu, že se jedná o moderní a spolehlivá zařízení, můžete si být jisti, že garantují vaše bezpečí i v neobvyklých situacích. Pokud dojde k výpadku elektrické energie, je zásobník chráněn proti prohoření paliva, stejně tak je zamezeno přehřátí kotle.

Možnost získat dotaci, která pokryje velkou část nákladů na výměnu starého kotle, zdroj: benekov.com
Možnost získat dotaci, která pokryje velkou část nákladů na výměnu starého kotle, zdroj: benekov.com

Bezpečnostních prvků mají automatické kotle ale víc. Jejich bezpečný provoz zajišťuje havarijní termostat, sloužící k ochraně otopného systému proti přehřátí. Motor šnekového podávacího zařízení je proti přetížení vybaven termo-pojistkou. Tavná tepelná pojistka zabezpečuje kotel proti prohoření paliva do zásobníku paliva při výpadku elektrického proudu na delší dobu.

Možnost využití moderních technologií ocení milovníci novinek. Některé modely je možné ovládat pomocí webového rozhraní nebo mobilního zařízení. Kotel na tuhá paliva snadno přidáte do systému chytré domácnosti.

Kotlíkové dotace

V neposlední řadě v současné chvíli k pořízení nového automatického kotle lákají kotlíkové dotace. Ty je možné čerpat na pořízení nového automatického kotle díky jeho nízkým emisím a také splnění podmínek Ekodesignu. Na pořízení nového automatického kotle pak můžete získat dotaci ve výši až 127 500 Kč!

Jako příklad uveďme majitele rodinného domu, který investoval do výměny oken a částečného zateplení svého obydlí. Jeho dům je v oblasti s nadprůměrnými emisemi prachu, čímž je pro něj stanovený bonus 5 %. V současné chvíli topí 15 let starým litinovým kotlem s ručním přikládáním. Majitel by si místo něj rád pořídil nový automatický kotel na uhlí a dřevěné pelety. Má na dotaci nárok a v jaké výši by ji mohl získat?

Nejdříve je nutné mít tzv. průkaz energetické náročnosti. Za něj se obvykle platí 5 tisíc korun. Budova totiž musí splňovat standard C nebo vyšší. Poté je možné investovat do výměny starého kotle za nový automatický na tuhá paliva a není nutné provádět zateplení. Investice v tomto případě může být 150 000 Kč. 5 tisíc korun se zaplatí za průkaz energetické náročnosti a zbývajících 145 tisíc korun se investuje do nového kotle. 80 % z celkové částky (zahrnuje PENB i otopnou soustavu) bude dotováno, celková výše dotace na kotel včetně jeho instalace bude až 116 000 Kč.

Vyřízení kotlíkové dotace bez starostí! Získejte až 127 500 Kč dotaci na automatické, ryze české, kotle Benekov – VŠE VYŘÍDÍME ZA VÁS! – www.benekov.com

Kotle a kotelny BENEKOV

Jedním z předních výrobců moderních automatických kotlů na tuhá paliva (uhlí a dřevěné pelety) je společnost BENEKOV. Její tradice sahá až do roku 1949, kdy byla založena jako Strojní a výrobní kombinát se specializací na kovovýrobu. Později se stala součástí státního podniku DAKON. Pod současným názvem BENEKOV je společnost na našem trhu od roku 1991. Díky neustálému rozvoji a podpoře inovací se řadí k evropské špičce v oblasti produktů na spalování uhlí a biomasy.

Produkty BENEKOV se vyvážejí do 23 zemí po celé Evropě, svou oblibu si našly od Velké Británie až po Rusko. Hodnoty, na kterých firma staví, jsou inovace, flexibilita a kvalitní tým odborníků a specialistů, kteří jsou dokonalými profesionály v problematice úsporného vytápění. Společnost BENEKOV se pyšní tím, že je rodinnou a stoprocentně českou firmou, která prodává špičkové produkty vysoké kvality a nabízí k nim i profesionální servis po celém území České republiky.

Related posts