Optimální vlhkostí v bytě je často řešeným problémem, často se uvádí, že doporučená vlhkost by neměla být menší než 45% a zase naopak by neměla být vyšší než 60%. Pokud si uživatel není jistý, jaká je vlhkost v jeho bytě, tak si stačí pořídit vlhkoměr, který dokáže určit vlhkost v procentech. Existuje jak mechanický, který koupíte již za pár desetikorun, tak digitální. Rovněž je měření vlhkosti součástí každé meteostanice.
Pokud je v bytě vlhkost vzduchu příliš malá, tak je doporučené častěji větrat, případně pořídit zvlhčovače vzduchu, jelikož může suchý vzduch způsobovat i zdravotní potíže.
Pozor na vysokou vlhkost
Naopak pro příliš vysokou vlhkost v bytě, která je nejčastějším problémem domácností, lze zvolit několik možností pro řešení. Nejlepším začátkem je najít zdroj vlhkosti a provést takzvanou drenáž. Pokud ani poté vlhkost nezmizí, tak lze do bytu umístit zařízení fungující na principu elektroosmózy nazývané odvlhčovač.
Vysokou vlhkost v bytě lze poznat většinou i bez vlhkoměru. Pokud se na stěnách často vyskytuje plíseň (jak ji poznáte) a prádlo, které se suší, moc neschne, tak se jedná o jeden ze znaků vysoké vlhkosti v bytě. Vlhkost v bytě je vhodné řešit, pokud neodpovídá optimální hodnotě, jelikož se v daném prostředí často pohybujeme a vlhkost vzduchu může mít vliv i na náš zdravotní stav. Sledovat vlhkost by tak mělo patřit k samozřejmosti, stejně jako sledování teploty vzduchu v místnosti.