Obnova parket? Proč ne.

Ve starších domech, zejména ze 70 let, se hojně vyskytovaly dřevěné parkety, které byly v tehdejší době v oblibě. Pak jejich sláva zůstala trochu v pozadí a parkety se schovávaly pod koberce. A to byla chyba! Dřevěné podlahy a parkety patří k těm nejkvalitnějším a nejlepším podlahám vůbec. Náš domov je mnohem útulnější a pokud takovou dřevěnou podlahu sladíme s interiérem bytu, máme dokonalou harmonii.

parketová podlaha

Vyměnit, nebo renovovat

Stará parketová podlaha může vypadat opět jako nová, když se pokusíme celou podlahu zrenovovat. Parkety nebo klasická dřevěná podlaha nemusí být nutně vyměněna. Pokud nevykazuje stopy hniloby nebo jiné neopravitelné závady, můžeme se dát směle do práce. Je ovšem v prvé řadě důležité, poradit se s odborníkem. Technici firem, které se renovacemi zabývají, nám přesně určí rozsah poškození a také možnosti renovace. Mají mnohaleté zkušenosti, které se snaží využít v praxi a navíc nám navrhnou i možné řešení, koncovou povrchovou úpravu atd.

dřevěná podlaha

Renovace od začátku

Renovaci bychom tedy měli začít především výběrem správné a spolehlivé firmy. Naše neodborné znalosti by mohly spíše udělat více škody jak užitku , a proto bychom se neměli do takové práce pouštět. Také poznámka, že ne vždy nejlepší reklama je dobrá volba, má něco do sebe. Musíme trošku pátrat a hledat. Třeba takové reference spokojených klientů nám v úvahách trochu pomohou. Na nás pak je, zeptat se profesionálů na vše, co nás v tomhle směru zajímá a s čím musíme počítat.

Začátek renovace spočívá v kompletním čištění parket, což znamená, že se podlaha musí nahrubo vybrousit, aby se odstranili veškeré nečistoty, starý lak, barva podobně. Podlaha tak dostane úplně jiný spád, mnohdy i jiný odstín a to v případě, že se jedná o několik desítek let starou podlahu. Ze zašlé, šedé a nevzhledné podlahy s dřevěnými parketami tak můžeme rázem mít podlahu, která dodá úplně jiný vzhled i dané místnosti. Podlaha se také může díky broušení zmenšit až o 2 mm, ale my to pouhým oken ani nepoznáme. Pokud ale máme několik jednotlivých kusů parket, které se opravdu musí vyměnit, je třeba je jednoduše vyloupnout, dobře vyčistit podlahu pod ní a následně opět přilepit. Ten podklad je třeba opravdu kvalitně vyčistit, protože by se mohlo stát, že by nám parketa správně nesedla mezi ostatní a vznikly by nerovnosti, které vyjdou na povrch až s konečnou úpravou.

broušení podlah

Mezery, dolíky a jiné neduhy

Jestliže nám parkety vykazují nerovnosti nebo naopak prohlubně čí dolíky, mezery mezi jednotlivými prkny a podobně, je třeba ve odstranit. Nejlépe tak, že vše zatmelíme speciálním tmelem, který je pro tyto účely. Tmele musíme samozřejmě nechat dobře zaschnout, v takových případech jde o pár desítek minut a následně se bude opět brousit. Tentokrát to má dvě etapy. První je opět nahrubo, kdy se odstraňuje zaschlý tmel a povrch se musí trochu sjednotit. Druhá etapa je broušení jemným brusným kotoučem, který nám dodá hladkost povrchu. Tato práce u renovace podlahy je velmi důležitou částí, neboť jak budeme mít podlahu vybroušenou, takovou ji budeme lakovat.

renovace podlah

Moderní metody i mechanika

Samozřejmostí je, že každá taková odborná firma má k dispozici kvalitní a především výkonné stroje, které ke své práci potřebují. Bez pořádné brusky, která se nadnáší nad podlahou, ale přitom udělá dokonalou práci, se nikdo neobejde. Některé dnes dokonce mají zabudovaný i sací systém na přebytečný prach a ten se během takového jemného broušení dostane úplně všude. A to opravdu nemluvíme do větru. Také dobrý a výkonný vysavač je k této práci nutný. Právě pro vysátí již zmíněného prachu.

Konečné úpravy

Máme zatmeleno, máme vybroušeno, máme vysáto, co teď? Na řadě jsou povrchové úpravy podlah a parket, které nám dodají dokonalý pocit z dobře odvedené práce. Jde zejména o lakování, které je nejčastější metodou takové povrchové úpravy. Musíme ovšem zdůraznit, že takové lakování není za půl hodiny hotové, musí se udělat alespoň dvě vrstvy, takže plné zatížení podlahy lze až po několika dnech. Údržba takové podlahy je velmi jednoduchá, postačí jen vlhký hadřík a musíme dát pozor na agresivní čistící prostředky, aby povrch nenaleptaly. Voskováním a olejováním můžeme povrch takové dřevěné podlahy i pozměnit a přizpůsobit tak svému interiéru.

Related posts