Na kolik vás vyjde mytí oken v Praze od profesionálů?

Mytí oken patří k nejméně populárním domácím pracím. Proto stále více žen zvažuje možnost svěřit tuto práci někomu jinému. Ušetřený čas mohou strávit s rodinou na výletě nebo příjemnou relaxací. Jak sehnat pomocníky na mytí oken a na kolik vás mytí oken vyjde? Poradíme vám.

Jak vybrat osobu pro mytí oken?

Jistě vás potěší, že sehnat někoho, kdo vám okna za poplatek umyje, není žádný problém. Nabídka je široká. Pokud by ale některé okno bylo poškozeno, doporučujeme takové okno vyměnit.

Na internetu můžete hledat na inzertních serverech v kategorii úklid domácnosti nebo dokonce i v kategorii hlídání dětí. Sem vkládají inzeráty především studentky nebo maminky na mateřské dovolené, které si rády přivydělají. Většinou v inzerátu nabízí pravidelný úklid domácnosti, ale lze se s nimi domluvit i na jednorázovém umytí oken. Tato varianta zpravidla vyjde levněji než přizvání úklidové firmy.

Druhou možností je oslovit některou ze specializovaných firem, které se zabývají úklidem domácností v Praze. Zde těchto firem sídlí velké množství. Na internetu můžete získat jejich kontakt a často i porovnat ceníky. Výhodou úklidových firem je, že má vlastní vybavení a prostředky, které usnadňují mytí oken. Celý proces proto může trvat kratší dobu, než pokud si pozvete studentku nebo ženu na mateřské.

Vzhledem k tomu, že umývače oken si musíte pozvat do svého bytu, se řada lidí této službě brání. Výhodou pochopitelně je, když vám někdo ze známých doporučí důvěryhodnou osobu nebo firmu. Informace o spolehlivosti také můžete dohledat na internetu.

Netradiční okna mohou být za příplatek, zdroj: shutterstock.com
Netradiční okna mohou být za příplatek, zdroj: shutterstock.com

Kolik za umytí oken v Praze zaplatíte?

Cena za umytí oken se většinou vypočítává podle m² oken. Při výpočtu ceny však nezapomeňte, že pokud máte ještě stará okna, která je třeba šroubovat, je třeba plochu oken vynásobit dvěma.

Výši platby za umytí oken dále ovlivňuje:

  • míra znečištění oken – zda je o běžné mytí oken nebo zda se jedná o mytí oken znečištěných po stavebních pracích v bytě nebo domě
  • parapety – některé firmy do ceny za m² zahrnují i umytí parapetů, některé firmy nabízí nižší cenu za mytí oken, ovšem umytí parapetů je u nich za příplatek
  • dopravné – většina firem nabízí dopravu po Praze zdarma, přesto se však při zjišťování ceny za umytí oken zajímejte, zda je cena konečná a zahrnuje i dopravu, ušetříte si tak nemilá překvapení
  • žaluzie – vyčištění žaluzií bývá účtováno zvlášť

Příklad kalkulace ceny za umytí oken v běžném bytě 3+1

Některé firmy uvádí paušální cenu za umytí oken v bytě od 50 do 70 m² a dostávají se na 800 Kč za umytí všech oken a 550 Kč za umytí žaluzií.

Většina firem však kalkuluje cenu podle m² oken, výjimečně se udává cena za hodinu práce. Cena za umytí 1 m² oken se v Praze pohybuje v rozmezí 10-15 Kč. Hodinová sazba potom vychází na 150-200 Kč/hod. Podle této sazby vychází cena za umytí oken v bytě 3+1 příznivěji, některé firmy však přijímají zakázky o minimální ceně 500 Kč.

Pokud potřebujete umýt okna znečištěná po stavebních pracích, počítejte s cenou dvojnásobnou, tedy 25-30 Kč/m².
U čištění žaluzií záleží na typu žaluzií. Horizontální žaluzie vychází na 10 Kč/m², čištění vertikálních žaluzií je náročnější a cena za něj je dvojnásobná.

Běžný byt 3+1 v panelovém domě má čtyři okna a jedny dveře vedoucí na balkon. Jedná se o plochu zhruba 14 m². Cena za samotné umytí běžně zašpiněných oken by se měla pohybovat kolem 200-300 Kč, cena za vyčištění horizontálních žaluzií se bude pohybovat kolem 140 Kč. Dále je třeba připočítat dopravné, které se liší firma od firmy.

Related posts