Jednou za čas je třeba přistoupit k malování bytu. Někomu se již při vyslovení této věty ježí hrůzou vlasy na hlavě. Někdo naopak mávne rukou, že jde o pouhou maličkost. Jak je to s malováním interiérů? Skutečně ho zvládne každý sám? Nebo se vyplatí objednat si profesionály?
Výhody a nevýhody malování svépomocí
Podle průzkumu si asi 15% domácností přizve k malování bytu profesionální malíře pokojů. Velká většina lidí se s tímto úkolem naopak popere sama. Která z možností malování přináší více pozitiv? To nelze jednoznačně rozhodnout, záleží na vašich prioritách.
Obecně platí, že lidé, kteří jsou pracovně hodně vytíženi, si obvykle ani o víkendu nenajdou čas na malování bytu. Zároveň mají pocit, že čas strávený malováním by v práci využili efektivněji. Nebo lidé hodně vytížení přes týden raději stráví volný víkend na příjemném výletě, než aby se vrhali do další práce.
Oproti tomu nadšení kutilové, kterým vylepšování svého obydlí přináší radost, s malováním problém nemají.
Největší skupinu ale tvoří ti, kteří sice z malování nadšeni nejsou, ale svůj čas investují do malování, aby ušetřili.
Výhody malování svépomocí:
- nižší cena
- nemusíte si brát volno z práce, abyste odemkli byt malířům, práci provedete o víkendu ve volném čase
Nevýhody malování svépomocí:
- malování se protáhne – sami byt vymalujete za 3-4 dny, ztratíte tak cca dva víkendy, profesionální malíři mohou mít práci hotovou již za jediný den, pokud jich přijde víc
- méně zkušeností oproti profesionálům
Cenové srovnání
Hlavním důvodem mluvícím pro malování svépomocí jsou nižší náklady. Zkusme tedy zjistit, o jak velký cenový rozdíl se jedná. Srovnání provedeme na modelovém bytě 3+1 z rozlohou 60 m².
Tip: Plánujete-li výměnu podlahy, zajistěte si včas podlaháře v Praze.
Nejprve je třeba spočítat plochu stěn, které bude třeba vymalovat. Plocha stěn se může lišit byt od bytu v závislosti na jejich členitosti, dále také na velikosti a počtu oken a dveří. Náš modelový byt bude potřebovat vymalovat zhruba 175 m² (plocha stěn + strop). Při výpočtu ceny za vymalování bude počítáno s bílou barvou zdí.
Barevné stěny pochopitelně vyjdou o něco dráž a nejvíce se prodraží syté tmavé odstíny, protože je nutné použít více vrstev. S vyšší pořizovací cenou také počítejte u speciálních nátěrů, velmi oblíbené jsou například omyvatelné nátěry stěn.
Nezapomínejte na pořizovací cenu pomůcek
Malba se většinou nanáší ve dvou nátěrech, budeme proto počítat s koupí barvy na dvojnásobný nátěr. Každý typ barvy má jinou vydatnost. Ta se pohybuje mezi 10-16 m² /kg. Počítejme tedy se střední hodnotou vydatnosti kolem 13 m² /kg. Pro vymalování 175 m² budete potřebovat cca 24 kg barvy. Samotná barva vás tedy vyjde zhruba na 700 Kč.
Dále je třeba počítat s nákupem sádry pro opravu drobných dírek na zdi, dále s koupí misky na sádru, špachtle brusné mřížky, válečku, zárohového štětce a dalších propriet. Dobrou zprávou však je, že většinu z nakoupených pomůcek můžete při příštím malování znovu použít. Za pomůcky můžete utratit v rozmezí od 500 do 1500 Kč. Záleží, jak dobře budete chtít být vybaveni, nebo zda si při malování stropu vystačíte například bez teleskopické tyče.
Finální náklady na vymalování bytu svépomocí vyjdou na 1 500- 2 500 Kč.
Profesionálové v Praze
Pokud si objednáte malíře v Praze, určitě vás příjemně překvapí rychlost jejich práce. Cena za vymalování bytu závisí na použitých barvách, na rozsahu objednaných prací a pochopitelně na ploše malovaných stěn.
Obyčejné malování stěn vychází na 26 Kč/ m². V případě našeho modelového bytu se cena za odvedenou práci bude pohybovat kolem 4 500 Kč. V ceně budou dva nátěry i doprava. Za další práce, například škrábání staré malby atp., se připlácí. Zmíněné oškrábání zdí vychází na 15 Kč/ m². Výhodou je, že profesionálové mohou zajistit rovnou i natěračské práce v Praze. Hlavní výhodou je tak to, že se vrátíte z práce a většinou máte hotovo.