Letiště Vodochody – budoucí konkurence pro Ruzyni

Letiště Vodochody se má stát alternativou k Ruzyni. Vlastník z něj chce vybudovat plnohodnotné mezinárodní letiště, z něhož budou létat linky do celého světa. To se však nelíbí místním lidem z okolních obcí, kteří zakládají petice a poukazují na negativní dopady na životní prostředí, pokud by mělo být letiště tak hojně využíváno.

V současné době funguje letiště jako nekomerční spíše pro obchodní přepravu a výcvik. Nezřídka ho však využívají i celebrity světového formátu. Na letišti ve Vodochodech tak přistál například Elton John, Sting či Ozzy Osbourne.

zdroj: vodochodyairport.cz

Letiště Vodochody má nový rekord

V polovině srpna roku 2012 byl překonán dosavadní rekord pohybu letounů. Jejich počet se přiblížil hranici 12 000, což je prozatím nejvíce za dobu provozu. Očekává se, že ke konci roku bude zdolána hranice 15 000. Stále větší zájem o Letiště Vodochody tak podporuje myšlenku developerů, že jeho výborná poloha je velkou předností, kterou je třeba využít.

zdroj: vodochodyairport.cz

Co přinese výstavba?

Letiště Vodochody chce dát prostor především nízkonákladových společnostem (RyanAir, WizzAir či EasyJet), které vysoké poplatky na Ruzyni nutí omezovat spoje, což znamená i omezení možností cest pro turisty. V číslech to znamená, že je plánováno okolo 3,5 milionu cestujících ročně. Bude to také příležitost vytvořit na 3000 nových pracovních míst a celkově podpořit turismus.

Provoz letiště by měl být spuštěný mezi lety 2014-2015.
Odhadovaná výše investice je 3 miliardy korun.

I když popularita a provoz letiště ve Vodochodech neustále stoupá, netřeba zapomínat na obyvatele okolních 16 obcí, kteří se obávají výrazného zhoršení podmínek pro život. Jde především o hluk. Ten v některých oblastech hrozí téměř trvalý – dennodenně. Mimo to se samozřejmě očekává i celkové zhoustnutí dopravy. Najde se nějaký kompromis? To je prozatím ve hvězdách.

zdroj: vodochodyairport.cz

Related posts

2 Thoughts to “Letiště Vodochody – budoucí konkurence pro Ruzyni”

  1. Anna

    Už aby to bylo! Pražské letiště potřebuje konkurenci jako sůl!!

  2. hluk

    Skutecne Praha potrebuje dalsi letiste? Kdyz Ruzyne nebo ted nove Vaclav Havel letiste neni vyuzito ani z poloviny na svou planovanou kapacitu? Radeji rozvijet jedno nez delat dalsi

Comments are closed.