Přestože současný trend nepřeje větším kobercovým plochám, jen málokdo si svou domácnost dokáže představit zcela bez koberce. Do popředí zájmu se proto dostaly koberce kusové, které jsou vhodným kompromisem mezi celoplošným kobercem a studenou prázdnou podlahou.
Funkce koberce
Koberec má dobré izolační vlastnosti. Proto se hodí všude tam, kde potřebujeme teplo od země. Nejvíce je využíván v dětských pokojích, kde si děti rády hrají často na zemi. Jezdí s autíčky po zemi, skládají si kostičky a starší i puzzle 3000. Ale s příchodem podlahového topení již některé domácnosti tuto funkci koberce nevyužijí. Naopak by koberec zbytečně izoloval teplo produkované podlahovým topením.
Plošné koberce však z domácností nemizí pouze kvůli podlahovému topení nebo pod vlivem moderních trendů. Narůstající počet alergiků a astmatiků je dalším důvodem pro zmenšování kobercových ploch. V kobercích se drží prach a jsou také domovem roztočů, jejichž výkaly patří k největším alergenům.
Přestože moderní podlahové krytiny, ať už plovoucí, vinylové, dřevěné nebo dlažba, se vyrábí v mnoha dekorech a jsou velmi reprezentativní, působí prázdné podlahy chladně a neosobně. Kusový koberec dokáže příjemně zútulnit libovolnou místnost, plní tak funkci doplňku interiéru. Kusový koberec může plnit také funkci izolační jak v dětském pokoji, tak i položený před gaučem, krbem nebo postelí.
Jak vybrat kusový koberec?
Pokud chcete svůj interiér dozdobit kusovým kobercem, čeká vás ještě rozhodnutí, jaký koberec zvolit. Nejjednodušší bude výběr barevného provedení. Nabídka je vskutku široká, stačí tedy jen zvolit barvu, která bude ladit se zařízením vašeho interiéru nebo naopak vybrat koberec, který bude barevně kontrastovat a ladit s několika dalšími drobnými doplňky ve stejné kontrastní barvě.
Tip: Aktuálně můžete koupit zahradní houpačku pro děti v podzimním výprodeji
Náročnější už bude rozhodování ohledně materiálu, z něhož je koberec vyroben. Možností je hodně a závisí nejen na vašem vkusu, ale také na umístění koberce a míře, jakou bude zatěžován.
Kusové koberce z hlediska materiálu
Před koupí kusového koberce promyslete, jaký materiál bude pro vaši domácnost nejvhodnější. Rozebrali jsme pro vás nejběžnější materiály pro výrobu koberců z hlediska délky životnosti a náročnosti na údržbu.
Nejprve se podíváme na běžnější koberce z umělých vláken, ty patří mezi nejoblíbenější vzhledem k nižší ceně i vhodnosti pro alergiky. Mohou být vyrobeny z:
- polyester (PES) – tyto koberce jsou celkem odolné vůči zašpinění, vyznačují se stálou barevností a jsou vhodné do méně zatěžovaných prostor, tedy i do domácností
- nylon, polyamid (PA) – nejčastěji využívaný materiál, vlákna jsou odolná a pružná, dobře odolávají zátěži a jsou odolná i vůči zašpinění
- polyakryl (PAC) – podobně jako polyamidová vlákna jsou polyakrylová vlákna pružná a nedeformují se ani při zátěži způsobené umístěním těžšího nábytku
- polypropylen (PP) – výhodou je vysoká odolnost vůči zašpinění i nízká pořizovací cena, koberec je však velmi málo odolný vůči zátěži, jeho vlákna se mačkají, a proto jsou tyto koberce vhodné pouze jako dekorativní, na něž nebude často stoupáno
Koberce z přírodních vláken najdete ve vyšší cenové kategorii. Jejich vzhled je velice luxusní a jsou také příjemné na dotyk. Nevýhodou však jsou vyšší nároky na údržbu i vyšší přitažlivost pro život roztočů. Přírodní materiály vhodné k výrobě koberců jsou:
- bavlna – bavlněná vlákna jsou sice málo pružná, ale poměrně odolná, proto z nich lze vyrobit odolné koberce
- vlna – k nejoblíbenějším kobercům z přírodního materiálu patří koberce vlněné, vlna skvěle izoluje od chladu, tlumí zvuky a pohlcuje prach, nevýhodou je však vyšší náchylnost k ušpinění
- hedvábí – je pro svůj přirozený lesk využíváno pro luxusní dekorativní koberce