Koupit byt v novostavbě nebo raději starší byt?

Období nízkých úrokových sazeb hypoték přímo vybízí ke koupi vlastního bytu. Takové životní rozhodnutí však není vůbec jednoduché. Nabídka nemovitostí je velmi pestrá. Ke koupi se nabízí nejen starší byty, ale stále vyrůstá i množství nových bytových projektů. A který byt je vlastně výhodnější koupit? Nový nebo starší? Odpověď není zcela jednoznačná. Jak známo, každému vyhovuje něco jiného. Zkusme porovnat výhody a nevýhody obou variant.

Proč zvolit starší byt?

Jednoznačnou výhodou starších bytů je jejich nižší pořizovací cena. Prodejní cena se však odvíjí nejen od data postavení bytového domu. Závisí také na tom, v jakém stavu se konkrétní byt nachází, a zda jsou některé části bytu již zrekonstruované. Dále cenu ovlivňuje typ budovy. Byty v panelových domech bývají nejlevnější, starší byty ve zděných domech vyjdou o něco dráž, ale slibují zase vyšší kvalitu bydlení.

Počítejte s náklady na rekonstrukci

U většiny starších bytů je třeba počítat s nutností provést nějaké úpravy či přímo celkovou rekonstrukci. Ti, pro něž je rekonstrukce bytu noční můrou, jsou potom odkázáni na výběr z široké nabídky bytů na prodej po rekonstrukci nebo bytu nového.

Pro někoho se naopak starší byt v původním stavu jeví jako výhoda. Nový majitel má možnost upravit si byt dle svých představ. Rekonstrukce bytu pochopitelně zvýší celkové náklady na pořízení bytu, nicméně součet kupní ceny a nákladů na rekonstrukci je stále nižší než pořizovací cena nového bytu.

Starší byt většinou potřebuje rekonstrukci, zdroj: bytyprodejpraha.cz
Starší byt většinou potřebuje rekonstrukci, zdroj: bytyprodejpraha.cz

Starší byt uprostřed zástavby

Okolí starší bytové zástavby skýtá dostatek vzrostlých stromů, blízkost hřišť, zastávek MHD i jiné občanské vybavenosti. Nevýhodou pak bývá nedostatek parkovacích míst, jelikož parkoviště u starších domů nepočítala s tak prudkým nárůstem počtu automobilů.

Někdy může těžké rozhodování usnadnit časová tíseň. Při koupi staršího bytu se můžete během několika týdnů od podpisu kupní smlouvy stěhovat. Nové byty jsou většinou rozprodány ještě před dokončením stavby rezidenčního domu. Často proto leží mezi koupí bytu a nastěhováním období delší než jeden rok.

Proč zvolit nový byt?

Moderní novostavby v Praze se staví nejen na zelené louce za městem, ale pronikají i do center měst. Proto není vždy pravidlem, že by v okolí novostavby nebyla dostatečná občanská vybavenost. Vždy záleží na konkrétním umístění stavby.

Za vyšší pořizovací cenu můžete očekávat byt, jehož dispozice odpovídá současným požadavkům na moderní bydlení. Důraz je kladen na dostatek úložného prostoru (např. může být součástí bytu komora) a velmi často naleznete oblíbené propojení obývacího pokoje s kuchyní.

Nové byty používají lepší stavební materiály, zdroj: bytyprodejpraha.cz
Nové byty používají lepší stavební materiály, zdroj: bytyprodejpraha.cz

Nižší měsíční náklady

Při stavbě nových bytů jsou používány moderní materiály. Bytové domy jsou často energeticky úsporné, můžete proto očekávat nižší náklady na provoz bytu. Jedním z takových bytových projektů je Harfa Park.

Velké plus spočívá v dostatku parkovacích míst. Ta jsou zpravidla zajištěna podzemními garážovými stáními. Proto ani u bytových domů budovaných v centru města se nemusíte bát, že byste marně hledali místo k zaparkování.

Můžete ovlivnit konečnou podobu bytu

Pokud vás netlačí čas, nemusí být nevýhodou kupovat byt, který se teprve staví. Pokud byt koupíte ještě ve fázi výstavby, umožní vám někteří developeři ovlivnit dispozici bytu nebo alespoň volbu obkladů koupelny, typ podlahové krytiny a dalších zařizovacích prvků.

Avšak koupě ještě nepostaveného domu nese i svá rizika. Nemáte možnost prohlédnout si stavbu a zjistit její případné skryté vady. Ty se u staršího bytu odhalují snáz. U nového bytu se nemusí hned projevit. Předejít nepříjemnému překvapení můžete, pokud pečlivě prověříte developera, který váš vyhlédnutý byt bude stavět.

Postačí se seznámit s jeho dřívějšími projekty a budovy osobně navštívit. Pokud bude novostavba kvalitně provedena, můžete očekávat, že v několika blízkých letech nebudete muset investovat do žádných oprav.

Related posts