Koupě bytu: Radši s klimatizací, nebo bez?

Podle serveru Climatecentral.org narostl počet horkých dní za poslední půlstoletí o celých 73 %. Globální oteplování na venkově i ve městech způsobují především emise skleníkových plynů. Ve městech hrají svou roli i tzv. městské tepelné ostrovy. Obejdeme se vůbec do budoucna bez klimatizace?

Klimatizace Samsung s funkcí Virus Doctor

Co jsou to městské tepelné ostrovy

Beton, cihly a dlažba do sebe nasávají během dne teplo a uvolňují ho v noci. To je hlavní důvod, proč se ve městech drží horko v bytě déle než na venkově. Dalším problémem je i narůstající objem zastavěných ploch na úkor zeleně.

Horký vzduch se drží ve zdech i chodnících a postupně sálá do okolí. V létě navíc moc nefouká – stojatý, těžký vzduch nedává tělu moc šancí na odpočinek ani v noci.

Výhody klimatizace

1. Příjemná teplota po celý den

S pomocí klimatizace udržíte doma optimální teplotu po celé léto. I když venku budou panovat tropická vedra, vy můžete v klidu pracovat i spát. 

2. Osvěžující vzduch s ionty kyslíku

Moderní klimatizace v létě příjemně osvěží aktivními ionty kyslíku. Zatímco okolí bude padat únavou, vy si svou výkonnost udržíte.

3. Čistá domácnost bez alergenů

Klimatizace Samsung s funkcí Virus Doctor pohlcují alergeny včetně pylu, plísní, roztočů a prachu a zatočí také s viry, bakteriemi, těžkými kovy a formaldehydem. Bude se vám tak mnohem lépe dýchat a projevy alergie udržíte na uzdě.   

4. Nižší vlhkost

Problémem některých bytů je příliš vysoká vlhkost, která nahrává vzniku nebezpečných plísní. Ty hrozí zejména v koupelnách, kuchyních a hůře odvětrávaných místnostech. Klimatizace správné hodnoty ohlídá.

5. Sbohem otravnému hmyzu

Nižší teplota v bytě se nelíbí většině hmyzu, takže se snadno zbavíte pavouků, much, vos i včel. Nebo alespoň podstatně snížíte jejich počet. 

6. Bleskové přitápění

Jakmile nastoupí první podzimní dny, přístroj vám doma i přitopí. Požadovanou teplotu nastavíte pomocí dálkového ovládání, nebo aplikace na chytrém mobilu. Oproti elektrickým přímotopům navíc slušně ušetříte. Topení klimatizací je ekonomické a velmi rychlé. 

7. Designový prvek

Nové jednotky pěkně vyšperkují moderní domácnosti. Mezi nejoblíbenější kousky patří trojúhelníkové a zaoblené klimatizace v ložnici, obýváku i kuchyni.

Nevýhody klimatizace

1. Nutnost umístění venkovní jednotky

Pokud ji umístíte na balkón, smiřte se s tím, že vám zbude méně místa na květiny či posezení.

2. Hlučnost

Některé jednotky mohou být během provozu hlučnější. Moderní klimatizace však ovládají i tichý provoz vhodný k použití během spánku. 

3. Správná funkce závisí na servisu

Pokud zanedbáte údržbu a servis, nebude přístroj optimálně fungovat.

4. Nevhodné užívání může způsobit nachlazení

Jestliže si sednete přímo pod jednotku a necháte na sebe foukat studený vzduch, můžete nastydnout, nebo si přivodit oční či jiné problémy.

5. Možné vyšší náklady

Při nesprávném používání a vynechání pravidelného servisu hrozí vyšší účty za elektřinu.

Omezte nevýhody klimatizace na minimum

Pokud se rozhodnete pro byt s klimatizací, dodržujte pokyny výrobce a svou jednotku nezanedbávejte. Každoročně ji přenechte odborníkům, kteří provedou potřebnou údržbu. 

Nezapomeňte občas vyvětrat a vpustit do místnosti i čerstvý venkovní vzduch. Na ten zatím přece jen žádný přístroj nemá.

Related posts