Kdy je čas na výměnu matrace?

Najít tu správnou matraci, která je dokonale pohodlná a usnadňuje vám hluboký spánek, není nic jednoduchého. Pokud se probouzíte dokonale vyspaní, našli jste tu pravou matraci. A ačkoli i po několika letech se může její stav zdát velice uspokojivý, nemusí to být pravda. Tím, jak matrace postupně degradovala, si na ni naše tělo zvyklo, a tak už ani nevnímáme, že na některých místech může být proleželá. To však není jediný problém. Po létech strávených na této matraci se do ní dostalo velké množství toxinů a škodlivých látek, které mohou být i zdraví škodlivé.

Co se v matraci nachází?

Může jít o různé roztoče a toxiny. V největším množství je ale zastoupena odumřelými kožními buňkami. Jedná se o přirozený proces regenerace naší kůže – aby mohly nové kožní buňky nahradit ty staré, je zapotřebí se jich zbavit. A k tomuto procesu obvykle dochází nejčastěji v průběhu noci, kdy se převalujeme a třeme o matraci. Samotné odumřelé kožní buňky nejsou samy o sobě škodlivým materiálem. Slouží ale jako potrava pro mnohé roztoče, které mohou vyvolávat různé zdravotní problémy: respirační onemocnění, alergie a další.

TIP: Inspirace na bydleni na mluvime.cz

Jak často matrace měnit?

Odborníci uvádí, že ideální je měnit matrace každých 5 až 10 let. A to bez ohledu na to, jakou životnost uvádí výrobci matrací. Nejvíce roztočů se podle výzkumů nachází v pěnových matracích, pružinové matrace jsou na tom o něco lépe. Rozmezí, které odborníci určili, je poměrně široké. Matraci byste měli vyměnit tehdy, zaznamenáte-li některé ze zdravotních problémů. Může jít o zhoršení astmatu, vznik alergie (projevují se kýcháním, svěděním kůže a zarudlými skvrnami), ucpaný nos po ránu, respirační obtíže. Také narušení spánku je běžným symptomem.

Jak prodloužit životnost matrace?

Pravidelné čištění matrace je dobrým způsobem, jak prodloužit její životnost. Pravidelně převlékejte ložní prádlo (minimálně na 60 °C) a matraci vysávejte.

Related posts