Hlavní město Praha je pro řadu lidí vysněným místem k bydlení. Líbí se jim na něm dostupnost občanské vybavenosti, restaurací, kin, sportovního vyžití a samozřejmě také vhodných pracovních příležitostí. Bydlet tu lze nejen v panelovém domě na sídlišti, ale také v rodinném domě. Je proto velkou výhrou, jestliže se vám podaří najít bydlení, které se stane vaším novým domovem. Víte, co je to katastr nemovitostí a jak funguje?
Jak si nechat udělat výpis z katastru
Každý vlastník jakékoliv nemovitosti, parcely či rodinného domu nebo bytu v obytném domě, se ve svém životě setká s výrazem katastr nemovitostí. Zápis v něm je totiž dokladem, že jste skutečně jejich majiteli. Z katastru si lze nechat udělat výpis, který bývá potřebný zejména pro jednání s bankovními institucemi, když třeba žádáte o hypotéku nebo úvěr.
Můžete si ho nechat udělat na kterémkoliv pracoviště katastrálního úřadu i na kontaktních místech CzechPoint, které fungují na pobočkách České pošty, na městských, obecních i krajských úřadech. Poplatek za vydání výpisu se platí ve výši 100 korun.
GeoPas je vám k dispozici
Vedle veřejně přístupného Katastru nemovitostí České republiky, jsou na internetu dostupné soukromé webové aplikace, které jsou prakticky jeho rozšířením. Na jednom místě se totiž můžete dostat k řadě informací, které se k dané nemovitosti vztahují. Může to být třeba to, jaká je občanská vybavenost v dané lokalitě, jestli se tam nachází školka pro děti nebo bankomat, zdali je v blízkosti dostupný obecní úřad. Zjistíte na nich katastrální území. Jedním z takových portálů je GeoPas, který shromažďuje na 22 537 389 parcel katastru nemovitostí a eviduje na 2 983 881 adresních míst napříč celou Českou republikou. Do systému se můžete podívat i jako nepřihlášený uživatel, přičemž se lze podívat až na 20 přístupů za týden, pokud budete vyhledávat adresy a parcely.