Jak získat dotaci na tepelné čerpadlo v roce 2014?

Investice do tepelného čerpadla se může vrátit již za 5 až 6 let při správném navržení. Tepelná čerpadla totiž velmi výrazně dokáží snížit výdaje na vytápění rodinných domů i dalších objektů. Úspory dosáhnete, ať teprve plánujete vytápění nového rodinného domu nebo hodláte nahradit staré topení plynem nebo elektřinou. Právě rekonstrukce otopné soustavy je ideální čas přemýšlet o změně média použitého k vytápění.

Investice do tepelného čerpadla se vám dokáže vrátit na úsporách. Na jeho nákup je ještě možné čerpat dotace a zajistit tak ještě rychlejší návratnost investice. Jaké jsou podmínky, jak čerpat a kde se dozvědět více? To si nyní detailně rozebereme.

Dnes je tepelným čerpadlem vybavena takřka každá desátá novostavba.

V programu Nová zelená úsporám jsou zařazeny i dotace na tepelná čerpadla

Projekt Nová zelená úsporám má za úkol přispívat finančně všem projektům a modernizacím, které pomohou snížit energetickou náročnost budov. A v této oblasti tepelná čerpadla samozřejmě figurují. Na tepelná čerpadla je možné v tomto programu čerpat finanční dotace a to i v případě za výměnu starého stávajícího kotle. Dotace jsou určeny pro všechny typy tepelných čerpadel. Tedy pro tepelná čerpadla země-voda, vzduch-voda i voda-voda.

Dotace pro zateplené i nezateplené budovy

K získání dotace na telené čerpadlo nebude nutností zateplovat obálku budovy – fasádu. Dotaci mohou čerpat i budovy bez zateplení fasády. Současné zateplení budovy bude ale pro čerpání dotace představovat určitou výhodu – získají na tepelné čerpadlo vyšší dotaci.

Tepelné čerpadlo může mít řadu podob. Dokonce většina z nás ho má doma v kuchyni (lednička) a ani o tom neví. Používá se i v průmyslu, kde jsou jeho součástí často i chladící věže.

Pozor na minimální hranice topného faktoru

Podmínky pro získání dotace jsou stanoveny, mimo jiné, i hranicí topného faktoru. Topný faktor je hodnota, která udává poměr vyprodukovaného tepla a spotřebované energie. Hodnota požadovaného topného faktoru je u různých typů tepelných čerpadel odlišná. U čerpadel země-voda je vyžadován topný faktor 4,3. U čerpadel Vzduch-voda je stanovená hodnota topného faktoru 3,1 a tepelná čerpadla voda-voda musí dosahovat tepelného faktoru o hodnotě 5,1.

Přehled maximální výše dotace

Výše dotací samozřejmě má svou maximální hranici. Ta se liší podle toho, zda je objekt současně zateplen nebo nikoliv.

Zateplené objekty mají možnost čerpat dotace z této tabulky

Čerpadlo Max. dotace v Kč Max. míra podpory
Voda-voda 100 000 75%
Země-voda 100 000 75%
Vzduch-voda 75 000 75%

Pro nezateplené objekty jsou nastaveny tyto možnosti čerpání

Čerpadlo Max. dotace v Kč Max. míra podpory
Voda-voda 80 000 55%
Země-voda 80 000 55%
Vzduch-voda 60 000 55%

Jak postupovat při získávání dotace

Abyste mohli mít vůbec nárok na dotaci, je důležité o ní také správně zažádat. Žádost o dotaci je procesem, který se skládá z několika kroků a pro laika bez zkušeností také dost složitým. Pokud si nejste jistí, vždy je lepší vyhledat odbornou pomoc. Nebo alespoň načerpat dostatek informací. Detailní popis, jak správně postupovat při žádosti o dotaci na tepelné čerpadlo můžete najít na specializovaných stránkách – jaknazelenou.cz. Základem je konzultace s odborníkem a zpracování odborného posudku. Dále pak konzultace záměru se stavebním úřadem, vyplnění krycího listu technických parametrů a až poté odeslání elektronické žádosti o dotaci.

Jaké jsou vaše zkušenosti se získáním dotace z dotačního programu Zelená úsporám, případně druhé fáze Nová zelená úsporám? Podělte se s našimi čtenáři v komentářích.

Related posts

3 Thoughts to “Jak získat dotaci na tepelné čerpadlo v roce 2014?”

  1. Pavel K.

    Má někdo zkušenost že by dotaci skutečně získal? nebo nějaké zkušenosti z praxe… nechce se mi investovat tak vysoká částka když nevím, zda ji nakonec získám nebo nezískám? Jak to chodí?

  2. Kenny

    Mám stejný dilema. Nejenže vyhodím spoustu peněz za zbytečně drahý čerpadlo, aby jeho výrobce byl v ověřeným seznamu, ale ještě úplně zateplím celej barák, i když obvodový zdi mají bez mála metr. a pak mi řeknou, že peníze nevyzbyly nebo mi dají jen setinu. Fakt nevím, přidávám se, máte s tím někdo pozitivní zkušenost?

  3. Porky

    myslim hosi, ze uz jste to stejne prosvihli..dotace skoncily, nebo alespon v mym kraji, tak za rok to zkuste no, ale prijde mi z e kazdym rokem zvysujou naroky. ja nastesti chytil hend prvni vlnu a skvely. sice to byla velka investice, castku imi vratili az skoro za pul rtoku, takze to nebylo moc prijemny,ale ted zpetne jsem za to stastnej, kdo ti da na ruku jen tak 70 tacu zejo

Comments are closed.