Jak zařídit koupelnu ve skandinávském stylu

Skandinávský styl je obrovským trendem, který se v České republice těší velké oblibě. Lidé jej milují pro jeho jednoduchou krásu, minimalistickou, ale přesto útulnou atmosféru a eleganci. Inspirujte se u severských národů a zařiďte si koupelnu „po skandinávsku“. 

Co je to skandinávský styl? 

Než se vrhnete do rekonstrukce a zařizování koupelny, osvětlete si, jak vlastně takový skandinávský styl vypadá. Ve stručných bodech vám povíme jeho hlavní charakteristiky, které jsou pro skandinávský styl v interiéru typické: 

  • Základem je dostatek světla v místnosti.
  • Do interiéru volte světlé a jemné barvy. 
  • Prostor by měl být vzdušný. Žádné pocity stísněnosti a maximalismu. 
  • Převahuje kvalita nad kvantitou. 
  • Inspirován minimalistickou krásou. 
  • Neopomíjí praktickou stránku věcí. 
  • Nechce „studené“ pokoje, ale útulnost.
  • Čistota, rovné linie, harmonie a celistvá krása. 
  • Čerpá z hygge stylu. 
  • Využívá přírodní materiály a motivy inspirované přírodou. 

Utvořte si jasnou představu

Na začátku si místnost připravte a řádně rozvrhněte. Raději 5krát měřte, než se vydáte na nákup. Vše musí perfektně lícovat a sedět. Nechceme žádné odchylky a zbytečné výčnělky. To je také důvod, proč mnoho lidí volí kousky přímo na míru pro jejich koupelnu. 

Pokud budete mít jasnou představu, lépe se vám bude koupelna zařizovat. Inspiraci můžete načerpat z ukázkových koupelen Siko. V případě, že byste jen kupovali to, co se vám zrovna líbí, můžete se s koupí unáhlit a jednat na základě aktuální nálady a v konečném důsledku by jednotlivé komponenty spolu neharmonizovaly. 

Inspiraci hledejte všude okolo! Dívejte se do koupelen svých blízkých, hledejte fotografie a vizualizace na internetu a v časopisech. Ujasněte si, co od koupelny chcete. Samozřejmě zohledněte veškeré faktory – cenové možnosti, prostorové možnosti a osobní preference všech členů domácnosti. 

Volba palety barev

Usilujeme o světlou místnost. Právě z tohoto důvodu je to ideální styl i do menších interiérů. Máte k dispozici malou panelákovou koupelnu? Pak doporučujeme volit primárně světlé barvy. Tyto barvy mají tu úžasnou schopnost, že dokážou místnost opticky zvětšit a prosvětlit – a to je to, co chceme! 

Základ nemusí být vyloženě sněhově bílý. Právě ta pravá bílá mnohdy není k sehnání a z hlediska fungování v běžném provozu nemusí být ani zcela praktická. Zvolit můžete béžovou, bílou s nádechem do mintové, do růžové nebo oranžové. Záleží na vašem vkusu. 

Podlaha do koupelny s dekorem dřeva 

Podlahu budete pravděpodobně řešit nejdříve. Je to poměrně velká investice a zároveň volba, u které se vyplatí dostatečně ji promyslet. Pokud šlápnete vedle, není cesty zpět. Pro skandinávský styl jsou typické přírodní materiály, proto právě dřevo na podlahu je to nejideálnější. Pravé dřevo se z hlediska údržby a vlastností nezdá do prostředí koupelny ideální. Přece jen je zde velká vlhkost a mohlo by začít praskat. 

Zvolte věrohodnou napodobeninu dřeva! Dnes již není žádný problém pořídit dlažbu v imitaci dřeva. Další možností je vinylová podlaha, která je mimořádně odolná a nemusíte se tak bát o její zničení. Navíc je vodotěsná, což je požadovaná vlastnost do koupelny. Nemůžeme nezmínit také laminátovou podlahu v dekoru dřeva, která umí krásně zahřát nožky a z hlediska komfortu se také perfektně hodí do koupelny. 

Zatím co obklady do koupelny a výmalba zůstávají ve skandinávském stylu světlé (povětšinou bílé), podlaha má dřevěný dekor v barvách přírody. Pro Skandinávii je navíc typické kombinování teplých a studených barev. Právě ony studené stěny v bílém provedení mohou kontrastovat s podlahou v barvě s teplým podtónem. Tento kontrast opět prohloubí optické zvětšení místnosti. Výsledný efekt vypadá fantasticky! Pokud sháníte neotřelé designy obkladů do koupelny, zkuste eshop Baumax, kde jich mají na výběr stovky.

Samozřejmě to ale není podmínka. Pokud jste příznivci spíše studenějších podtónů, pak zvolte ty. Studené podtóny barev jsou většinou do šeda až zelena. Je to například dekor dub sonoma nebo borovice v rustikálním provedení. Oproti tomu teplejší podtón má nádech do oranžova, červena a je to taková ta klasická hnědá. Příkladem takové podlahy je dekor třešeň nebo hickory. 

Obklady do koupelny ve skandinávském stylu 

Na řadu přichází obklady koupelny! Zde bude výběr opravdu zábavný. Trh nabízí mnoho možností, až se vám z nich zatočí hlava. Pro Skandinávský styl však budete volit jednoduchost. Právě minimalistická krása podpoří eleganci a luxusní vzhled koupelny. Takovou koupelnu vám bude každá návštěva závidět! 

Zvolte jednoduché bílé obklady. Můžete vybrat tvar čtverce nebo obdélníku. Obdélníky pak mohou mít menší i větší rozměry. Nejtypičtější jsou však 3D vystouplé malé obdélníky, které se nesou v duchu minimalismu. Takové obklady můžeme vidět i u kuchyní ve skandinávském stylu. Je to tzv. motiv cihliček. 

Opět můžete zvolit i jinou světlou variantu – slonovinová kost, béžová, světle mintová, světle modrá, světle růžová nebo meruňková. To záleží na vás. Pokud jste pro něco EXTRA a nechcete se smířit s jednoduchým designem, pak sáhněte po designu mramoru! Mramor je obrovským trendem a není se čemu divit! Je to něco zajímavějšího, neokoukaného, a navíc stále v duchu přírody, což skandinávský styl preferuje. 

Unikátnější variantou jsou pak obklady s dekorem dřeva, které se doplňují s podlahou. Pokud chcete skandinávský styl lehce zkombinovat s retro nebo vintage stylem, pak můžete sáhnout také po obkladu s designem mozaiky, ornamentů a dalších podobných vzorů. Tímto se zařízení interiéru bude blížit až do zámeckého stylu. Velmi pěkně vypadá v koupelně na zdech také dlažba s dekorem stěrky (světle šedá).   

Volně stojící vana 

Skandinávci si umí užívat života! Vyžívají se v relaxaci a rádi si dopřejí chvilku sami pro sebe. To je také důvod, proč v jejich stylu bydlení můžete nalézt také znaky Hygge. Pro skandinávský styl je tedy typická zejména vana oproti sprše. Ale samozřejmě pokud vám to prostorové možnosti nedovolují, i sprcha se dá zakomponovat do tohoto stylu. 

Ale jak taková vana po skandinávsku vypadá? Opět je to něco exkluzivního. Jde o volně stojící vany v místnosti. Mohou si ji dovolit především větší a prostornější koupelny. V takové vaně se budete cítit jako na zámku! Jedná se o vanu na ozdobných nožkách a se stejně ozdobnou koupelnovou baterií. Ta může mít klasickou omšelou zlatou nebo stříbrnou barvu. Pro skandinávský styl je ovšem typický kontrast bílé a černé, proto se mnohdy volí právě černé kovové doplňky, tedy i černá koupelnová baterie. A navíc hledejte její matné varianty. 

Pokud vám to prostor nedovoluje, zvolte vanu, která není plně vestavěná, ale nachází se v rohu místnosti – to znamená, že alespoň jeden roh vany stojí volně. Výsledkem je právě ona vzdušnost prostoru, která je pro tento styl stěžejní. 

Vana by teda měla být oválného tvaru. Příliš ostré hrany a pravé úhly nejsou v koupelně tohoto stylu žádané. Samozřejmě ale v praxi je možné dělat kompromisy. Ne vždy najdete v obchodech přesně to, co hledáte. Ačkoliv trh se uzpůsobuje požadavkům zákazníků a dnes již není žádný problém najít volně stojící vanu, která vás okouzlí svým designem. Samozřejmě ale investice je větší. Za luxusní vzhled si připlatíte. 

Umyvadlo a koupelnové baterie v jednotném stylu 

Umyvadlo by mělo ladit s vanou. Pokud má vana zaoblený tvar, pak volte takové i umyvadlo. Pokud má vana ostré hrany, pak zvolte umyvadlo obdélníkového tvaru. Takové umyvadlo by mělo být především čistě bílé a může mít lehký retro či vintage nádech. Prostornější koupelny si navíc mohou dovolit i dvě umyvadla, což je velmi praktické! 

Slaďte veškeré kovové doplňky v místnosti! Zejména baterie by spolu měly ladit. Již jsme zmiňovali, že pro skandinávský styl můžete zvolit zlaté či stříbrné baterie, ale s omšelým designem. Žádný vysoký lesk. Nejideálněji se však jeví právě černá matná baterie, která vypadá velmi elegantně a do tohoto stylu tím pádem perfektně zapadá. Minimalistická, designově čistá, ale přesto něco extra a unikátního. Tento styl si zkrátka umí vybírat! 

Koupelnový nábytek v duchu přírody 

Můžete zvolit koupelnový nábytek v klasické bílé barvě. To je samozřejmě něco, co jen tak nezestárne. Hodí se do jakéhokoliv interiérové stylu, je minimalistický a nadčasový. Ale řekněme si upřímně – je to prostě nuda! To by to nebyl skandinávský styl, aby nepožadoval něco více extra. 

Ve skandinávských koupelnách je k vidění zejména nábytek s přírodním dekorem dřeva. Přírodní materiály jsou tady velmi vítané. A čím více je vidět ta nedokonalá struktura dřeva se všemi odchylkami a nepravidelnostmi, tím je to lépe! Nábytek může být tón v tónu s podlahou, nebo naopak může svým barevným podtónem kontrastovat. 

Obvyklé na nábytku jsou kombinace materiálů. Dvířka skříňky mohou být například z ratanu! Právě ratanový nábytek je pro tento styl charakteristický. Mimo to může být deska u umyvadel z kamene, konkrétně z již zmíněného mramoru. Je to sice dražší investice, ale výsledný vzhled je fantastický. 

Nábytek ve skandinávském stylu povětšinou stojí na zdobných nožkách (stejně jako vana). Právě tyto nožky dodávají místnosti vzdušnost. Nepůsobí pak tolik stísněně a přecpaně. Také nezapomeňte sladit veškeré úchytky na nábytku! Nejideálnější možností je opět matná černá. 

Zaměřte se na dostatečné osvětlení 

Skandinávci si na osvětlení potrpí. To je také důvod, proč většinou nevolí do místností záclony a závěsy. Chtějí co největší příval přirozeného denní světla. Do koupelny tak můžete zvolit hned několik osvětlení! 

Hlavní světlo může mít mnoho podob. Povětšinou se jedná o minimalistické bodové světlo, které svým vzhledem není nijak neobvyklé. Někdy může mít tohle bodové světlo dřevěné prvky. Dále můžete umístit stojací lampu do rohu místnosti a LED osvětlení nad umyvadla a zrcadla. S osvětlením nešetřete tak jako Skandinávci! 

Doplňky do koupelny po skandinávsku 

Právě bytové doplňky a dekorace dokážou v interiéru divy! Zapomenout byste neměli ani na zrcadla do koupelny. Nad každé umyvadlo zvolte jedno. Může se jednat o klasická kulatá závěsná zrcadla, která mají černý rám. Takové zrcadlo bude perfektně ladit ke koupelnové baterii. 

Dále pořiďte klasické stojánky na kartáčky a dávkovače na mýdlo. Ty mohou mít černou či bílou barvu, ale také dekor mramoru. I takový drobný detail vám umožní sladit koupelnu do jednoho celku. 

Do takové skandinávské koupelny patří také květiny! Ano, závan přírody se dostává i na tohle místo. Právě zeleň nádherně doladí koupelnu v přírodních tónech. Můžete pořídit závěsně květináče, které umístíte do rohu místnosti. Květináče mohou mít design kamene nebo mohou být ratanové či proutěné. Všechny tyto varianty svým přírodním vzhledem perfektně do koupelny zapadnou. Kromě závěsných květináčů si můžete pořídit také stojany na květináče! Opět je umístíte k umyvadlu nebo do rohu místnosti, kde budou dělat velkou parádu. 

Jako dekoraci můžete použít také proutěné košíky! Ty mohou sloužit jako odkladiště na kosmetiku, na ručníky nebo na špinavé prádlo. Do tohoto stylu krásně zapadají na rozdíl od plastových a jiných košíků. 

Útulnost koupelně dodáte také svíčkami a svícínky. Svíčky doladí romantickou atmosféru a vy se v koupelně budete cítit příjemně. 

Kvalitní textil do koupelny 

A v neposlední řadě se zaměřte také na textil do koupelny! Skandinávský styl svou čistotou a jednoduchou krásou působí až „hotelovým“ stylem. Do takové koupelny se proto nejlépe hodí klasické bílé ručníky a župany. Takové, jaké znáte z dovolených. 

Dbát byste měli především na dostatečnou kvalitu! Na kvalitě si skandinávský styl zakládá a preferuje ji před kvantitou. Volte ručníky a osušky ze 100% bavlny (nejlépe z BIO bavlny). Velkým trendem jsou také ručníky z bambusu. Ty jsou také mimořádně příjemné a těší se velké oblibě u lidí. 

Kromě ručníků a osušek patří do koupelny také koupelnové předložky. Jednu umístíte před vanu a jednu před toaletu. Pořídit můžete set, abyste měli jistotu, že k sobě budou ladit. A jaký zvolit design? Vydejte se tou nejjednodušší cestou. Zvolte jednobarevné provedení v příjemném světlém odstínu. Může se jednat o béžovou, světle růžovou, levandulovou, světle modrou, světle zelenou nebo žlutou. 

Pokud chcete něco krapet zajímavějšího, zvolit můžete minimalistický žíhaný vzor nebo také aztécký vzor či jakékoliv geometrické tvary. V takovém případě dejte pozor na to, abyste místnost barevně nepřekombinovali! Méně je někdy více. V případě geometrických tvarů tak volte raději černo-bílé kombinace, které podtrhnou skandinávský styl. Různé křiklavé a pestrobarevné barvy se do tohoto stylu příliš nehodí. 

Jednotlivé kousky do vaší koupelny volte s citem a smyslem pro detail. Své nákupy si pečlivě rozmyslete a preferujte kvalitu nad kvantitou. Konečný výsledek je odrazem především vašeho vkusu. Vneste do zařizování svou osobnost. A my vám držíme palce, aby vám i tak malá místnost, jako je koupelna, dělala radost.

Related posts