Už jste někdy přemýšleli o tom, že správným skladováním své obuvi můžete dosáhnout jejich delší životnosti? Zatímco některé boty nosíme každý den, jiné jsou určené pro speciální příležitosti. Příkladem mohou být boty na podpatku, boty k obleku, kozačky nebo třeba některé druhy sportovní obuvi, jako je třeba lyžařská obuv. Jak skladovat obuv dlouhodobě? Regál na boty může být dobrým pomocníkem.
Jaké jsou podmínky pro skladování obuvi?
Typicky ukládáme obuv do regálu, který je tvořen jen jakousi klecí. Boty tak sice dostávají dostatek vzduchu, který zabraňuje jejich zatuchnutí, nicméně nejsou chráněny před faktory prostředí, jako je vlhkost, prach či škůdci. Je dobré, když otevřený regál můžete zajistit také proti přímému slunečnímu záření, které může způsobit vyblednutí obuvi. Někteří lidé své boty ukládají v případě otevřeného regálu do plátěných sáčků, které zajistí dostatečnou cirkulaci vzduchu i ochranu před výše zmíněnými faktory.
Boty skladujeme čisté!
Předtím, než své boty odložíme například po sezóně, je důkladně očistíme. A to i přesto, že se zdají čisté. Někdy i nepatrné smítko může způsobit plesnivění a zničení obuvi. Vyčistit obuv je třeba zejména po zimě, kdy jsme byly vystaveni chůzi po kamíncích či soli, abychom neklouzali na náledí. Co umí způsobit nemytá sůl přes léto na obuvi, si jistě umí každý představit.
Pozor na vlhkost!
Vyčištěnou obuv nechte před uskladněním zcela vyschnout. Každá obuv, která je připravena k uskladnění a není zcela suchá, může být ohrožena plísní. Při balení kožené nebo semišové obuvi se vyplatí vložit dovnitř hedvábný papír, který bude pohlcovat vlhkost. Podobným způsobem poslouží také obyčejný novinový papír, který můžete vložit do bot z ostatních materiálů. Mušelín můžete použít k ochraně kovových prvků obuvi, jako jsou například přezky nebo různé ozdoby.