Jak se zbavit potravinových molů?

Hmyzí návštěvníci jsou v každé domácnosti nevítanými hosty. Nejproslulejší svým obtěžováním jsou komáři a mouchy. Ale i moli, kteří neubližují přímo našemu organismu, dokáží znepříjemnit život. Velmi snadno zvládnou proniknout k zásobám potravin, které znehodnotí svými výkaly, vajíčky či pavučinami.

Jak k vám moli proniknou?

Potravinový mol je malý létavý hmyz (odborně se označuje Zavíječ moučný). Proto se nevyhnete jejich proniknutí do vaší domácnosti. Mohou k vám jednoduše přiletět otevřeným oknem. V panelových domech se k vám mohou dostat přes stoupačky od sousedů nebo si je dokonce sami donesete domů, nakoupíte-li již napadené potraviny (což se však již dnes stává zcela výjimečně). Proniknutí potravinových molů do vašeho domova tedy zabránit nelze, ale vhodným uskladněním potravin můžete znemožnit jejich množení a usídlení ve vašem bytě na delší dobu.

Autor: Sarefo, zdroj: wikipedia.org
Autor: Sarefo, zdroj: wikipedia.org

Prevence

Velice účinně proti molům funguje prevence. Uschovejte všechny jejich oblíbené potraviny do skleněných či plastových dóz, ideálně se zašroubovatelným víkem. Nejvíce je láká mouka, rýže, luštěniny, ořechy a sušené ovoce. Stejně tak si rádi pochutnají na piškotech atp. Uskladněním potravin v dózách znemožníte molům přístup k potravě. Uchování v dózách se vyplatí ale i v případě, že zakoupíte potravinu, která již obsahuje vajíčka molů. Vylíhnutým larvám ani motýlkům se nepodaří dózu opustit a napáchat tak škody i v dalších potravinách ve spíži.

Samozřejmostí je i časté vytírání polic s potravinami. Tyto metody prevence můžete doplnit také radami našich babiček, které odpuzovaly moly vůní bobkového listu či svazkem chmelu zavěšeným ve spíži.

Boj s přemnoženými moly

Pokud jednou za čas ve svém bytě potkáte potravinového mola, není ještě třeba obávat se nejhoršího. Pravděpodobně jde o ojedinělý exemplář, který vás navštívil oknem či stoupačkami a postačí ho fyzicky zlikvidovat plácnutím.

Někdy i přes veškerou prevenci moli zaútočí na váš byt ve větší míře. Pokud tedy moly potkáváte téměř denně, je třeba začít problém řešit. Většinou postačí provést generální úklid ve spíži, nekompromisně vyházet všechny napadené potraviny a koš po této proceduře okamžitě vynést. Následně důkladně vymyjte police a věnujte pozornost především rohům a škvírám skříně, ve kterých se rády zakuklují larvy.

Pokud je to možné, doporučujeme vysadit police a zkontrolovat a umýt i jejich boční hrany, kde by se mohly ukrývat případné kukly. Tento postup většinou postačí k vystěhování molů z vašeho domova. Pokud se nebráníte použití chemických prostředků, můžete si úspěšnost vašeho úsilí pojistit ještě vystříkáním polic sprejem proti hmyzu. Sami však zvažte zdravotní rizika tohoto kroku navíc.

S likvidací molů vám může pomoci i speciální lepící páska. Ta je napuštěna feromony, které lákají samečky. Ti se přilepí k vábničce, následně umírají a pochytáním všech samečků z vaší domácnosti končí možnost dalšího rozmnožování hmyzu. Lze ji pořídit velmi levně, většinou do 25 Kč.

Related posts