I přes veškerou péči, kterou věnujete domácnosti, se může stát, že i z vaší lednice se začne linout nepříjemný zápach. Podívejme se na několik tipů, jak zápach z lednice odstranit a jak předcházet jeho opakovanému vzniku.
Prevence vzniku zápachu v ledničce
Základním preventivním opatřením vzniku zápachu v lednici je udržování celého vnitřku lednice v čistotě a častá kontrola doby spotřeby potravin. Příčinou vzniku zápachu v lednici však nemusí být pouze nečistoty. Může mít původ také v uskladnění aromatických potravin (vyzrálé sýry, atd.).
Uskladnění několika druhů aromatičtějších potravin vede ke slití jejich vůní v podivný zápach, který může negativně ovlivnit chuť některých dalších potravin v lednici. Jako prevence vzniku zápachu v ledničce je účinné skladovat aromatické potraviny a pokrmy v uzavřených nádobách.
Mezi preventivní opatření se rovněž řadí umístění pohlcovače pachu do vnitřku lednice. K pohlcení pachů v ledničce můžete použít:
- prášek do pečiva (nebo jedlou sodu) – nasypte na malý talířek či mističku
- čerstvě umletou kávu – zhruba hrst kávy nasypte na malý talířek a vložte do lednice
- půlku jablka
- půlku citronu – rozříznutý citron posypte kuchyňskou solí a vložte do ledničky
- sáček s rýží
- jedlou sodu smíchanou s drceným hřebíčkem
- ocet – neředěný ocet nalijte do malé misky a vložte do ledničky
- chemické pohlcovače pachu určené do ledniček – prodávají se ve formě plastové nádoby s průduchy, v jejímž vnitřku je umístěna směs (ve formě granulátu či gelu) pohlcující pachy. Cenově se pohybují od 20 Kč až po stovky korun.
Pokud umístíte do lednice pohlcovač zápachu, dbejte také na jeho pravidelnou výměnu, aby nenapáchal více škody než užitku. V případě přírodních pohlcovačů pachu budete muset myslet na jejich častější obměnu, využijete-li zakoupené chemické pohlcovače, jejich výměnu budete muset zajistit zhruba jednou za 10 týdnů.
Jak zasáhnout proti vzniklému zápachu?
Pokud přeci jen všechna preventivní opatření selžou, je třeba ihned zasáhnout a najít příčinu vzniku zápachu. Nejprve prohlédněte všechny uskladněné potraviny, zda některé nejsou prošlé či nepodléhají zkáze. Dalším úskalím může být zanesení odtokového žlábku lednice.
Ucpaný žlábek špatně odvádí vlhkost, čímž vzniká příliš vlhké prostředí, které je živnou půdou pro bakterie a plísně. Navíc se může stát, že žlábek je zanesen částí některé potraviny, která ve žlábku podléhá zkáze a způsobuje nepříjemný zápach. K čištění kanálku používejte plastovou tyčku, kterou výrobce dodává společně s lednicí.
Po vyložení a prohlédnutí všech potravin a vyčištění odtokového žlábku již zbývá vymytí celé lednice. K vymytí zapáchající lednice můžete využít speciálních prostředků, které slibují napomoci odstranit vzniklý zápach. V případě použití těchto prostředků však dbejte, abyste lednici následně pečlivě vymyli čistou vodou, aby zbytky prostředku nepřišly do kontaktu s potravinami.
Pokud raději volíte řešení bez využití chemických prostředků, dobrou službu v odstranění zápachu udělá také vymytí lednice teplou vodou s přídavkem octa. Ocet nejen odstraní zápach, ale působí také dezinfekčně. Pokud je vám však pach octa natolik nepříjemný, že vám činí potíže s ním při úklidu pracovat, podobně může při vymytí lednice posloužit i teplá voda s kyselinou citronovou.
A jaké jsou vaše tipy jak odstranit zápach z lednice? Napište nám v komentářích.
Mě se nejvíc osvědčil citrón, dám ho do misky a někam do rohu, ať nepřekáží. Čas od času také omyju vnitřke lednice octovou vodou.
Musím souhlasit, octová voda je dobrá, jen se to nesmí přehnat, protože pak lednice páchne. To byl i můj případ. Bohatě postačí cca jedno víčko octa do kyblíku vody
ja mam teda zkusenost s kavou, kupujeme hodne aromaticke syry, ktere proste lednici zasmrdi. kafe je prebilo, sice ne uplne, ale bylo to o poznani lepsi. jenze zas byla z lednicky citit ta, takze jsme to vyresili tak, ze jsme si na syry koupili skvelou uzaviratelnou misku a od te doby nesmrdi nic. :D