Jak naplánovat rekonstrukci koupelny tak, aby vydržela desítky let?

Zrekonstruované bytové jádro pozdvihne byt nejen po stránce estetické. Prakticky vyřešená koupelna také usnadní každodenní činnosti. Dobře řešená rekonstrukce přináší jen samá pozitiva. Jedinou nevýhodou je, že se jedná o poměrně drahou záležitost. Proto je třeba rekonstrukci důkladně promyslet, aby nová koupelna mohla bez problémů sloužit po mnoho let.

Pečlivá příprava

Základem úspěchu při rekonstrukci bytového jádra je pečlivá příprava. Jejím hlavním bodem je pochopitelně dispoziční řešení koupelny a WC. Při jeho návrhu myslete nejen na své současné potřeby. Uvažujte také do budoucna. Přibudou do vaší domácnosti děti? Nebo se děti naopak brzy odstěhují? To vše má vliv na zařízení koupelny. Předpokládaný menší počet osob v domácnosti umožní propojit koupelnu a WC.

Naopak, plánujete-li děti, spojování obou prostor se raději vyhněte. Oddělené WC oceníte při ranním shonu. Do budoucnosti přemýšlejte také při rozhodování, zda pořídit vanu nebo pouze sprchový kout. Mytí malých dětí ve sprchovém koutě je komplikovanější než ve vaně. I když, pochopitelně, zvládnout se dá. Naopak, starší generace by měla uvažovat nad sprchovým koutem. Při pohybovém omezení odpadnou problémy se vstupem do vany nebo vstáváním z ní.

Kromě dispozice koupelny je třeba zvolit materiál, ze kterého budou vytvořeny příčky. Materiál příček i případné přemístění původních stěn (zásahy do nosných stěn) je třeba probrat se statikem.

Máte malou koupelnu? Bojujte o každý centrimetr navíc! zdroj: shutterstock.com
Máte malou koupelnu? Bojujte o každý centrimetr navíc! zdroj: shutterstock.com

Před započetím prací se také zaměřte na zdánlivé detaily:

  • Dořešte, zda chcete v koupelně instalovat nějaký zdroj tepla. V panelácích nejsou v koupelně radiátory ústředního topení. Přesto si můžete koupelnu příjemně vytopit s pomocí infrazářiče nebo elektrického koupelnového žebříku.
  • Pokuste se zjistit, jaký je stav elektroinstalace a rozvodů vody. Ve většině případů se vyplatí zároveň s rekonstrukcí provést i rekonstrukci těchto rozvodů.

Všechny své požadavky proberte s projektantem. Ten vám vysvětlí, která z vašich navržených řešení jsou technicky proveditelná a která by naopak šla realizovat pouze s obtížemi. Vzhledem ke svým zkušenostem s projekty jiných koupelen vám také možná poradí vylepšení, na která byste sami nepřišli.

Výběr kvalitní firmy

Kompletní rekonstrukci bytu zvládne jen málokdo sám. K její realizaci můžete najmout řemeslníky specializované na jednotlivé práce. Pohodlnějším řešením je však objednat firmu, která se zabývá rekonstrukcemi koupelen na klíč a postará se o všechny práce od bourání až po konečný úklid.

Abyste za své peníze získali skutečně kvalitně odvedené řemeslné práce na klíč, je třeba dobře vybrat stavební firmu. Na kvalitě její práce závisí také délka životnosti vaší nové koupelny. Solidní firmu vám mohou doporučit známí, kteří již využili jejích služeb a byli spokojeni. Dalším vodítkem jsou recenze na internetu, zde naleznete i informace o délce působení firmy. A dalším ukazatelem spolehlivosti firmy je i rychlost a korektnost odpovědí na vaše telefonické či e-mailové dotazy.

Zajistěte snadný přístup k problematickým místům

Abyste měli jistotu, že do nové koupelny nebudete muset zasahovat nebo dokonce přímo část stěny zbourat, pojistěte se předem. K problematickým místům jako jsou sifony pod vanou atp. zajistěte dobrý přístup pomocí dvířek. Při případné budoucí poruše nebudete muset složitě vylamovat obklad okolo vany, abyste mohli zařídit opravu.

Dobře promyslete také přístup do instalační šachty. V každém případě budete muset pořídit malá dvířka, kterými se dostanete do stoupaček, abyste uzavřeli hlavní přívod vody nebo plynu. Ale je zde také třeba zajistit přístup pro odečet spotřeby vody a plynu. Nejvíce se ale vyplatí instalovat dostatečně velká dvířka nebo celooddělávací stěnu. Tu oceníte při výměně stoupaček nebo při případné havárii, kdy bude třeba provést opravy na stoupačkách.

Related posts