Jak efektivně očistit okenní žaluzie?

K ochraně před zvědavými zraky kolemjdoucích i před žhnoucím letním sluncem slouží stínící prvky. Jejich nabídka je velmi pestrá, ale k nejoblíbenějším se stále řadí interiérové hliníkové žaluzie. Ty vynikají univerzálním využitím, velkým výběrem barev i přijatelnou cenou. Trochu nepohodlné se může jevit jejich čištění. My vám ukážeme hned několik způsobů, jak k údržbě žaluzií přistupovat.

Na co si dát při čištění žaluzií pozor?

Na jednotlivých lamelách žaluzií se usazuje prach, který je třeba čas od času odstranit. Pečlivé odstraňování prachu z jednotlivých lamel by sice bylo správným řešením, ale taková práce by zabrala neuvěřitelné množství času. Proto lidé hledají efektivnější metody.

Na lamelách se drží prach, který je vhodné pravidelně stírat, zdroj: byvatmoderne.cz
Na lamelách se drží prach, který je vhodné pravidelně stírat, zdroj: byvatmoderne.cz

První zásadou je utírání prachu ze žaluzií na mokro. Stíráním prachu suchou cestou nedocílíte úplného odstranění všech nečistot. Navíc prach se při utírání rozvíří a za chvíli se jeho část usadí zpět na žaluziích.

Při mokrém čištění žaluzií dbejte na to, abyste na žaluzie příliš netlačili. Tenké lamely jsou náchylné k ohnutí či zkřivení. Ohnuté lamely se vám již nepodaří zcela narovnat a ve vašem interiéru by působily rušivě.

Dbejte také na kompletní vyčištění žaluzií. K nejjednodušším způsobům mytí žaluzií patří setření celé plochy vlhkým hadrem v zaklopené pozici. Uvědomte si ale, že u zaklopených žaluzií se lamely částečně překrývají, tudíž se vám nepodaří dokonale omýt celou plochu lamel.

Při čištění na mokro používejte vodu s octem, na žaluzie umístěné v kuchyni do vody raději přidejte i přípravek proti mastnotě.

Tip: Na zimu je vhodné schovat venkovní sítě proti hmyzu, prodloužíte tak jejich životnost a zároveň lépe uvidíte ven.

A jak na to?

Způsobů čištění žaluzií je hned několik. Ve zkratce vám je představíme. Jen na vás záleží, který z nich vám bude nejsympatičtější a budete ho aplikovat ve své domácnosti:

Stírání vlhkým hadrem

Tuto metodu jsme již nakousli výše, jedná se rychlý způsob omytí žaluzií, je však třeba umýt žaluzie z obou stran a na závěr dočistit nedokonale omytá místa. Tento způsob mytí žaluzií je vhodný pouze v případě, že se zároveň chystáte na následné mytí oken.

Po stírání žaluzií zůstanou zbytky vody a prachu i na okenní tabuli. Pokud chcete pouze oprášit žaluzie bez mytí oken, zvolte raději některý z níže popsaných postupů.

Vysávání

Jedna z mála efektivních metod čištění žaluzií za sucha je jejich vysávání. Můžete to tak snadno zvládnout při pravidelném vysávání vaší laminátové podlahy. Pro odstranění prachu ze žaluzií budete potřebovat vysavač s nastavitelným sacím výkonem.

Při vysávání žaluzií je totiž třeba nastavit nízký sací výkon, aby nedošlo k poškození žaluzií. Po snížení výkonu už stačí pouze nasadit nástavec pro čištění čalouněného nábytku a vrhnout se do vysávání.

Otírání speciální rukavicí

Na trhu naleznete za velmi přijatelnou cenu také speciální kartáče nebo rukavice pro čištění žaluzií. Jejich tvar umožňuje setřít prach z několika lamel najednou, zároveň se vám podaří důkladně setřít prach ze všech částí lamely. Tyto pomůcky lze využít při čistění na sucho i na mokro.

Přenechání práce odborníkům

Pokud jste plně pracovně vytíženi, oceníte, když zdlouhavou práci udělá někdo za vás. Úklidové firmy si dokáží poradit i s čištěním žaluzií. Dočkáte se perfektního vyčištění žaluzií z obou stran, aniž byste hnuli prstem. Cena se pohybuje okolo deseti korun za metr čtvereční. Nezapomeňte však, že při výpočtu orientační ceny musíte plochu vašich žaluzií vynásobit dvěma, jelikož se budou čistit z obou stran.

Related posts