Hydrofobní nátěr vytvoří na vaši fasádě neviditelnou ochrannou vrstvu

Fasáda domu je celoročně vystavena rozmarům počasí. Musí odolat výkyvům teplot, prudkému slunečnímu záření i působení deště a sněhu. Nejničivější účinky má především jakákoliv vlhkost. Ať už jde o déšť nebo pouze vysokou vlhkost vzduchu. Důsledky zvlhnutí budovy všichni známe. Nejobávanější je napadení domu plísněmi, kterých se jen těžko zbavuje. Prevencí mohou být ochranné nátěry fasád. Jak fungují?

Co dokáže napáchat voda?

Fasády domů mohou být vyrobeny z různých materiálů. Ty se liší svými vlastnostmi, ale žádná z fasád není dokonale odolná vůči vlhkosti. Fasáda je vždy zhotovena z mírně porézního materiálu, který část vlhkosti pohltí. Pohltí tak nejen vodu dopadající na stěny domu při dešti, ale také část vlhkosti ze vzduchu.

Hydrofobní nátěr lze aplikovat i dodatečně na vaši fasádu

Pohlcení vlhkosti se může stát fasádě osudným především v zimních měsících. Přes den je fasáda vystavena dešti a část vlhkosti absorbuje. V noci často teploty klesnou pod nulu. Voda absorbovaná fasádou zmrzne a naruší tak její strukturu. Důsledkem může být až opadávání kusů fasády.

Tím ale rizika vlhké fasády nekončí. Ve vlhku se také dobře daří mikroorganismům. Vlhké zdi proto rády napadají mechy nebo plísně. V takovém případě dochází nejen k nevzhledným mapám na povrchu fasády. Daleko nepříjemnější je úpornost těchto organismů. Především plísní se lze zbavit jen velmi těžko. Jakmile napadnou váš dům, často i po zdánlivém vyhubení zanechají své zárodky ve fasádě a při nejbližší příležitosti se plíseň znovu rozbují.

Plísním se mnohdy podaří proniknout fasádou a zdivem domu až do interiéru. Vzhledem k tomu, že plísně nepříznivě působí na lidské zdraví, je žádoucí vzniku plísní předcházet. Jednou z možností je použití hydrofobních nátěrů fasád, které odpuzují vlhkost. Suchou zeď plíseň nebude mít zájem napadnout.

Hydrofobní nátěr chrání fasádu před vlhkostí a tím prodlužuje její životnost, zdroj: cisteni-fasad-ars.cz
Hydrofobní nátěr chrání fasádu před vlhkostí a tím prodlužuje její životnost, zdroj: cisteni-fasad-ars.cz

Jak funguje hydrofobní nátěr?

Hydrofobní nátěr je bezbarvý, proto na první pohled fasádu domu nijak nepromění. Budete-li však povrch domu zkoumat pozorněji, poznáte, zda byl ochranným nátěrem ošetřen či nikoliv. Pokud prší, kapky vody z ošetřené fasády rychle stékají a povrch zůstává suchý. Zatímco u běžné fasády se část vlhkosti vsákne a kapky stékají pomaleji. Hydrofobní nátěr je poměrně trvanlivý. Ochrana proti vlhkosti vydrží několik let, aniž by se nátěr musel obnovovat.

Další výhodou hydrofobního nátěru je ochrana fasády před nečistotami. Denně je dům vystaven prachu, ale také znečištěné vodě, například vodě stříkající od kol projíždějících aut a podobně. Běžně se společně s vlhkostí vsáknou do fasády i prach a další nečistoty smísené s vodou. Avšak po fasádě ošetřené hydrofobním nátěrem kapky vody okamžitě stečou a s nimi i nečistoty. Díky tomu vydrží fasáda domu déle čistá.

Při ošetření hydrofobním nátěrem se nemusíte obávat o prodyšnost budovy. Hydrofobní nátěr pouze brání prostupu vlhkosti dovnitř. Ale nijak neomezuje prostup vodních par směrem z budovy ven. Jako bonus navíc hydrofobní nátěr zvýší tepelnou izolaci obálky domu. Na rizikových místech (severní strana, přízemí, apod.) lze aplikovat i protiplísňový nátěr, který ochranu ještě zvýší.

Related posts