Exteriér

Slovo exteriér pochází z francouzštiny, kde znamená „vnější“, a opravdu tak označuje to, co je (venku povrch budovy a jeho vztah k interiéru) nebo v okolí, je to protiklad interiéru. Když se lidé začali zabývat architekturou, mnozí z architektů řešili to, jak právě spojit exteriér s interiérem, jak oba protichůdné prvky spojit. Člověk se pohybuje v obojím, takže jak s tím?

Zahrady a parky

Výtvarně pojatý exteriér se můžeme pojmenovat různě, to záleží na tom, kde je, jak vypadá, z čeho vychází apod. Nejčastěji se nám ale vybaví zahrady a parky, ovšem exteriér je i dvorek za domem, ulice před ním a jistě i les za městem.

Exteriér zahrnuje také

  • zahrada případně střešní zahrada
  • jezírko nebo bazén
  • dětské hřiště
  • chodníky a trávník
  • skalky, stromy a keře
  • ploty a branka

V těchto oblastech se již většinou angažuje zahradní architekt, který se specializuje pouze na tyto úpravy.

Veřejný prostor

Vraťme se ale k exteriérům upravovaným, jejichž vývoj prošel skutečně dlouhými staletími. Bohužel i dnes se setkáme s pracemi architektů, kteří o výsledcích úsilí let minulých nevědí nic a řeší třeba středy měst nebo městské parky nevhodně. Ale na druhou stranu se můžeme setkat s pracemi vynikajícími, mnohé lázeňské parky jsou toho příkladem.

V širším měřítku se exteriéry zabývá tzv. krajinná architektura. Ta pracuje s velkými plochami, třeba rekultivací oblastí v Podkrušnohoří apod. A jak se pozná dobrá práce takového krajinného architekta? Tak, že si myslíme, že se díváme na krajinu, která vypadá přirozeně, jako by tam ani žádný architekt nepracoval.

Petr Sekerka se představuje:

Před lety jsem se přestěhoval do Prahy a nyní si postupně zařizuji útulný domov v novém bytě. Rád se s vámi podělím o zkušenosti, které jsem v posledních měsících získal.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Slovník pojmů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Petr Sekerka

Komentáře nejsou povoleny.