Dispozice bytu

Byt je prostor k bydlení, který má za sebou dlouhý vývoj. Byty rozdělujeme podle několika kritérií, a to dle velikosti v metrech čtverečních, dle typu vlastnictví, ale nejčastěji podle počtu místností a příslušenství. Pro přehlednost se používá systém zavedených zkratek. Pro základní rozdělení se počítá automaticky s určitým vybavením, proto  se uvádí počet obytných místností, ovšem mimo koupelny, WC a chodby, a jen kuchyně, popř. kuchyňský kout.

  •  Byt 1+0 znamená garsonka o jedné místnost a se sociálním zařízením, ovšem bez kuchyně i kuchyňského koutu.
  •  Byt 1+kk je garsonka s kuchyňským koutem, byt 1+1 má jednu místnost a již kuchyň oddělenou zdí.
  •  Byt 2+kk je o dvou místnostech a v jedné z nich je kuchyňský kout, 2+1 znamená 2 místnosti a k tomu kuchyň oddělenou zdí.

Stejným způsobem se popisují byty s větším počtem místností, kde jednička za znaménkem plus značí samostatnou kuchyni a dvě písmena „k“ pak pouze v jedné z místností kuchyňský kout. S tímto dělením souvisí i problematika obytné plochy, která určuje, kdy se jedná o obytnou místnost a kdy nikoliv.

Někdy u bytů písmeno „B“ znamená balkon a u velkých se vyskytuje ještě písmeno „P“ značící pracovnu. S těmito zkratkami se však v běžných inzerátech prakticky nesetkáte.

Related posts