Dilema: Samostatná nebo spojená garážová vrata

Auto se již stalo téměř neodmyslitelným pomocníkem každé rodiny. A stále více se rozšiřuje trend dvou aut v jedné rodině. Tato varianta je nutná především pro rodiny žijící v rodinném domě kus za městem, kde je auto mnohdy jediným možným dopravním prostředkem pro jízdu do práce a školy. Ruku v ruce s nákupem auta je však třeba řešit i jeho vhodné a bezpečné zaparkování. Pro dvě auta je ideálním řešením dvojgaráž. Otázkou však zůstává, jak vyřešit vjezd do dvojgaráže. Zvolit jedna spojená vrata nebo dvě oddělená?

Vrata ke dvojgaráži

Garáž pro dvě auta lze vyřešit buď garáží s přepážkou, která vytvoří uzavřený prostor pro každé auto zvlášť. Tento typ garáže pochopitelně vyžaduje rovněž dvoje oddělená vrata. Daleko oblíbenější je však varianta jednoho velkého prostoru, do kterého se společně vejdou dvě auta a případě i kola a další potřebnosti. A právě v případě jednoho spojeného prostoru lze vjezd do garáže řešit pomocí jedněch spojených velkých vrat či vstupní otvor předělit sloupkem a instalovat dvoje vrata oddělená. Která varianta je výhodnější?

To nelze říct zcela jednoznačně nejen vzhledem k rozličnému vkusu každého z nás. Je třeba zvážit i řadu dalších faktorů, které mají na správný výběr vliv. Mezi ně patří rozměr konkrétního vjezdu do garáže, velikost volného prostoru před garáží, svažitost okolního terénu a typ vrat (zda volíte vrata sekční, posuvná, rolovací či výklopná atd.).

Dvoje vrata samostatná versus jedna vrata společná

Z hlediska estetického lze říci, že obě varianty vrat ke dvojgaráži jsou rovnocenné. Společná vrata tvoří jednotný celek, dvoje oddělená vrata naopak rozdělují velkou plochu vrat mnohdy zajímavě řešeným prostředním sloupkem.

Z hlediska typu vrat lze pro obě varianty vrat využít všechny typy nabízené na trhu s výjimkou vrat rolovacích. Ta jsou vhodná především do otvorů určených pro jedno auto.  Proto máte-li políčeno na vrata rolovací, budete do dvojgaráže potřebovat dva samostatné vjezdy.

Z hlediska pohodlí při parkování naopak vítězí vrata společná, do jednoho velkého otvoru se bude pohodlněji parkovat nejen ženám, ale také všude tam, kde ke garáži není zcela jednoduchý přístup. Společná vrata oceníte také, pokud plánujete u stěny garáže parkovat jízdní kola. Společná vrata vás nelimitují v zaparkování aut mírně stranou od zdi s koly a mezera mezi auty se nemusí nutně nacházet ve středu vjezdu.

Mezi výhody dvou samostatných vrat patří to, že není při výjezdu jednoho auta třeba otvírat celý prostor garáže a zbytečně větrat celý prostor. Tuto nevýhodu na straně společných vrat mohou smazat vrata posuvná, která lze v případě výjezdu pouze jednoho auta ze společné garáže pouze poodsunout na šířku jednoho vozidla. Další výhodu oddělených vrat můžete pocítit v situaci, kdy se mechanismus otvírání jedněch vrat zasekne. V tomto případě se naskýtá možnost vyjet z garáže vraty druhými.

Společná vrata do dvojgaráže

  • pohodlné parkování, snadné zajíždění do garáže i v náročnějším terénu
  • lze snadno vytvořit prostor pro parkování kol u jedné stěny garáže
  • mírně levnější varianta oproti pořízení dvou samostatných vrat

Oddělená vrata do dvojgaráže

  • netřeba otvírat celý prostor garáže, menší tepelné ztráty
  • při nefunkčnosti jedněch vrat lze využít pro výjezd vrata druhá
  • lze využít všech typů vrat včetně vrat rolovacích

Related posts

One Thought to “Dilema: Samostatná nebo spojená garážová vrata”

  1. Oldik

    ja jsem rozhodne pro oddeleny vrata, je to mnohem jednodusi a v zime utika min tepla.co se tyce snadnosti zajizdeni do garaze si myslim, ze to jde dobre i do oddelenych vrat. ;)

Comments are closed.