Co není vidět a je dobré znát před koupí nové sedačky

Dominantou každého obývacího pokoje je sedací souprava nebo samostatný gauč. Ten je nejen ozdobou pokoje, ale i centrem všeho dění. Právě sem usadíte návštěvu, zde trávíte čas s rodinou i čas odpočinku. Proto je třeba vybrat kvalitní sedačku, která odolá veškeré zátěži a bude co nejdéle vypadat jako nová.

Podle čeho vybírat novou sedačku?

Prvním kritériem je pochopitelně rozměr a tvar sedačky, který se pohodlně vejde do vašeho obývacího pokoje. Důležitý je pochopitelně i vzhled sedačky, aby stylově i barevně zapadal do vašeho interiéru.

U těchto vnějších znaků by však váš výběr končit neměl. Dále je třeba posoudit parametry, které již nejsou zjevné hned na první pohled:

  • kvalita konstrukce
  • typ výplně
  • materiál potahu

Konstrukce sedačky

Konstrukce sedačky se vyrábí z plastu, dřeva nebo kovu. Vzhledem k zátěži, kterou musí sedačka při každodenním užívání nést, rozhodně nedoporučujeme konstrukce plastové, které jsou nejnáchylnější k poškození.

Dřevěné i kovové konstrukce se vyznačují dlouhou životností a při běžném používání není třeba dělat mezi nimi rozdílu. Ovšem pokud plánujete koupit rozkládací rohovou sedačku, která bude denně zároveň sloužit jako lůžko, zaměřte se raději na sedačky s kovovou konstrukcí. Inpiraci najdete na sedackynamieru.sk.

Typ výplně

Pohodlné sezení, ale i životnost sedačky ovlivňuje také její výplň. Nejlevnější sedačky mají výplň molitanovou, která se velmi brzy prosedí a vniklé důlky znehodnotí nejen vzhled sedačky, ale i pohodlné usazení.

Různé tvary sedací soupravy, zdroj: sedackynamieru.sk
Různé tvary sedací soupravy, zdroj: sedackynamieru.sk

Lepší jsou výplně z různých pěn, používají se polyuretanové pěny nebo velmi elastické studené pěny. Jejich volba závisí na vašich požadavcích na měkkost sedačky. Někdo preferuje měkké gauče, do kterých se tělo zaboří. V tom případě volte měkčí pěny. Příznivci tvrdšího sezení mohou volit tužší pěny (podobně jako u matrací s různými tuhostmi) nebo sedačky opatřené pružinami.

Materiál potahu

Z hlediska údržby i pohodlí se musíte zajímat i o materiál potahu sedačky. Zde je škála materiálů velmi široká. Ovšem základní rozdělení potahů lze pojmout jako:

Kožený potah

Nabízí luxusní vzhled, ale také mají horší prodyšnost (což je nejvíce projeví v letních měsících). Cenové rozpětí kožených sedaček je obrovské, stejně tak rozdíly v kvalitě. Celkově je kůže snadněji udržovatelná, protože případné nečistoty stačí většinou setřít vlhkým hadříkem. Navíc je třeba dvakrát ročně provést speciální impregnaci.

Textilní potah

Textilní potahy nabízí velké množství materiálů. Zde platí při výběru jednoduché pravidlo – čím menší podíl přírodních vláken, tím delší životnost. Pokud máte malé děti, jistě oceníte materiály, jejichž vlákna jsou ošetřena tak, aby odolávala vodě nebo dokonce i omastku a jejichž čištění je tak usnadněno.

Tip: Na nové sedačce můžete relaxovat s křesťanskou knihou v ruce, které koupíte zde.

V současné době je za nejkvalitnější textilní potah považována Alcantara, která se vyrábí z polyesteru a polyuretanu a vyznačuje se vysokou odolností vůči vodě, je stálobarevná, neroztahuje se a nečistot se snadno zbavíte pouhým otřením vlhkým hadříkem. Naopak u obyčejných textilních potahů se zaměřte na to, aby vám jejich čištění usnadnilo snadné stažení potahu z pohovky za pomoci zipů.

Related posts