Chov slepic vyžaduje znalosti. Troufnete si na něj?

Pokud jste nikdy slepice doma neměli a teď máte chuť si jich pár pořídit třeba kvůli čerstvým vajíčkům pro děti, je načase pustit se do studia. Pokud to vezmete stylem pokus, omyl, nemusely by to některé slepice přežít a investice by se vám nevyplatila. Proto si nejprve udělejte seznam toho, co takové slepice ke zdárnému životu potřebují, a pusťte se do nakupování.

Základem je voda

Jedním ze základních prvků výbavy pro nová kuřata jsou napáječky. Ty slouží k zajištění čistého a čerstvého zdroje pitné vody. Na trhu jsou k dispozici napáječky pro slepice s různým designem a funkcemi, proto je důležité pečlivě vybrat tu správnou, která vyhovuje vašim potřebám. Před nákupem jakékoli napáječky zvažte některé její parametry. Mezi ty nejdůležitější vlastnosti napáječek pro slepice patří bezpečnost, odolnost, snadné použití a přenosnost. Ujistěte se, že napáječka má dostatečnou kapacitu, aby obsloužila všechna vaše kuřata najednou, nebo pokud máte mnoho kuřat, hledejte napáječky s více přihrádkami nebo většími nádobami, ze kterých mohou kuřata pít, aniž by se navzájem utlačovala. 

Jak udržet slepicím čisto?

Jak známo, slepice při krmení nadělají spoustu nepořádku. Řešením mohou být kloboukové napáječky s automatickým doplňováním vody, které jim neumožní zanést do vody zbytky trusu a další nečistoty z podlahy. Některé napáječky mají speciální funkce, jako je časovač, takže je můžete nastavit tak, aby se voda doplňovala několikrát během dne. Nebo můžete dokonce pořídit napáječku pro slepice s automatickým systémem, která se v případě potřeby sama doplní. To vám ušetří čas, protože nebudete muset myslet na to, že je potřeba slepicím dolít vodu.

Slepice potřebují také krmítka

Mezi ta nejsnáze použitelná patří kameninová krmítka, do kterých se sype zrní napřímo. Poněkud sofistikovanější jsou nášlapná krmítka z pozinkovaného plech. A pokud chcete slepicím dopřát krmení bez nepořádku, mohou být skvělým řešením násypná tubusová krmítka, která se snadno čistí a neumožní vnik nepořádku dovnitř. Použít je můžete nejen pro slepice, ale také pro krůty, husy, kachny, holuby a další druhy drůbeže a drobného ptactva.

Related posts