Chcete prodat nemovitost? Jaké jsou vaše možnosti?

Prodej nemovitosti není nic jednoduchého. Důvodem je to, že se jedná obvykle o vyšší peněžní částky, takže jsou prodejce i kupující velmi obezřetní. S tím se váže delší výběr, jednání o ceně a samozřejmě také vypracování dobré smlouvy. Kupující si obvykle bere hypotéku, aby měl nemovitost z čeho financovat, a to znamená další zdržení. Máte tři možnosti, jak se nemovitosti zbavit: výkup nemovitosti, prodej nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře, nebo prodej nemovitosti svépomocí.

Výkup nemovitosti

Asi nejrychlejší možností, jak získat peníze z nemovitosti, je využít výkup domu, bytu, chaty či jiné nemovitosti. Tento způsob znamená v podstatě to, že se nečeká na konečného kupce, ale vaši nemovitost odkoupí společnost, která ji následně bude dále prodávat. Vy ale získáte peníze už v okamžiku, kdy od vás nemovitost odkoupí ona společnost. Protože tato společnost na sebe bere určité riziko, je každému asi jasné, že nebude nakupovat za tržní cenu (cena obvykle činí 75 % tržní ceny, může se to ale lišit).

Prodej nemovitosti s realitní kanceláří

Tentokráte získáváte pouze zprostředkovatele, který bude váš byt prodávat. Peníze získáte až v okamžiku, kdy vám realitní makléř najde zájemce o koupi. To se může prodloužit. Pokud ale na peníze příliš nespěcháte, můžete tak získat větší množství peněz, než v případě výkupu. Navíc se nemusíte o nic starat – inzerát, smlouvu, kontakt s klientem a všechno ostatní zařídí realitní kancelář. Ta si obvykle bere odměnu cca 5 % z prodejní ceny, což ale platí kupující.

Prodej nemovitosti bez realitní kanceláře

Tento prodej může trvat asi nejdéle. Musíte všechno zajistit sami – vystavit inzerát, provádět zájemce bytem, zaplatit za kupní smlouvu a spoustu dalšího. Pro prodávajícího je to více práce, nicméně tak může nalákat klienty, kterým se nechce platit odměna realitní kanceláři.

Related posts