Chcete nemovitost prodat dobře, nebo špatně? Tipujeme, že dobře!

Zdědili jste nemovitost a zvažujete její prodej? Nebo se tísníte v malém bytě, který se chystáte prodat, a přestěhovat se do většího? Pak se zřejmě budete snažit na prodeji pokud možno co nejvíce vydělat. Víte však, jak na to?

Jedno známé obchodní pořekadlo praví, že každá věc, movitá i nemovitá, má svého kupce. Jen jde o to ho najít. A dané věci, v tomto případě bytu či domu, stanovit správnou kupní cenu. Nepřemrštěnou, ale také ne zbytečně nízkou. Nízká cena nemovitosti vám prodej zřejmě zrychlí. Levně se jinými slovy prodává poměrně snadno. Chcete ale prodat levně? Pokud na prodej nespěcháte, chtějte od své nemovitosti co nejvíc!

Prodej bez realitky? Jen pro odvážné!

Hodně prodejců se dopouští jedné velké chyby. Do prodeje se pouštějí na vlastní pěst. K tomuto kroku je většinou vede snaha neplatit provizi realitní kanceláři. Tedy ušetřit. Bohužel na špatném místě. Prodej nemovitostí se totiž neobejde bez několika nezbytných právních kroků, jejichž podcenění vás může přijít velmi draho.

Pozor na údaje v KN

První nezbytností, kterou rozhodně doporučujeme nepodcenit, je kontrola vad v katastru nemovitostí. Jste si třeba jisti, že jste na katastru nemovitosti vedeni jako její skutečný majitel? Nemá vámi prodávaná nemovitost náhodou spolumajitele? Bez jeho souhlasu nemovitost neprodáte. Problémem bývají i různá zástavní práva. Takovýchto „drobností“ se však může objevit celá řada a zkušený realitní makléř vás na ně upozorní.

Nepodceňujte odhad ceny nemovitosti

Stejně jako pro vás připraví odhad ceny nemovitosti. Důležitost stanovení správné ceny nemovitosti jsme zmínili již v úvodu tohoto článku. Úkonů, jež leží na bedrech realitního makléře, je však mnohem víc. Realitní kancelář vámi nabízený byt či dům v první řadě profesionálně nafotí a natočí. Ještě před tím však interiér na focení připraví. Uklidí a naaranžuje. A nafocené fotografie upraví. Nemyslete si, i fotografie prodávají, respektive k nemovitosti přinejmenším přilákají pozornost.

Úloha realitního makléře

K tomu realitní makléř sestylizuje inzerát, ten zveřejní na realitních serverech a samozřejmě komunikuje se zájemci. S každým se osobně sejde a nemovitost mu osobně odprezentuje. Projeví-li daný zájemce o byt či dům zájem, připraví rezervační a kupní smlouvu. Tím to však ještě nekončí. Následuje vklad peněz do úschovy, návrh na vklad do katastru nemovitostí a úhrada daně z nabytí nemovitosti spojená s vyplněním příslušného daňového přiznání.

Opravdu si jste jisti, že vše zmíněné zvládnete sami? Není provize realitní kanceláře za všechny zmíněné kroky oprávněná?

Zdroj: https://www.maxima.cz/blog/bez-realitky-na-co-si-dat-pozor-pri-prodeji-bez-realitni-kancelare/

Related posts