Aspekty výběru nových oken

Pokud právě řešíte výběr nových oken, určitě si kladete otázku, jaký druh vybrat. Není jednoduché se rozhodnout, jestli dát přednost hliníkovým nebo plastovým, protože obě varianty mají své výhody i nevýhody. Důležité jsou především izolační vlastnosti, ale samozřejmě je relevantní i to, aby okna splňovala požadavky na barvu, vzhled a aby se cena jejich pořízení vešla do vašeho celkového rozpočtu. Pojďme se na problematiku oken podívat blíže.

Výhody a nevýhody

Mezi nejrozšířenější okna u nás patří plastová okna z tvrdého PVC. Mají důmyslný systém vzduchem plněných komor, takže splňují i nejpřísnější normy na tepelnou izolaci i izolaci proti vlhkosti. Platí přímá úměra – čím více komor, tím lepší izolace. Tím se samozřejmě zvyšuje i profil, pro osmikomorové už je potřeba 85 mm. Další údaj, který vás určitě bude zajímat, je počet skel. Dvojsklo či trojsklo se výrazně liší v hmotnosti, prostupu světla i tepla.

Oproti tomu hliníková okna jsou mnohem odolnější proti větru a dešti, mohou se vyrobit větší rozměry oken a také jsou bezpečnější. Co se týče tepelné izolace, v tomto směru za platovými okny pokulhávají. Dají se ovšem jednoduše udržovat a tou nejdůležitější vlastností je jejich velmi dlouhá životnost.   

Cena oken

Ceny hliníkových a plastových oken se samozřejmě liší v závislosti na dodavateli, z principu ale cena záleží právě na základních vlastnostech – tloušťce skla a počtu komor. Cena hliníkových oken je v porovnání s plastem, kvůli energetické a technologické náročnosti výroby, vždy vyšší – až dvaapůlkrát.

Poměr výkon/cena

Před konečným výběrem je důležité brát v potaz poměr výkonu a ceny oken. Musíte si porovnat pořizovací cenu s cenou užitnou (cena za každý rok užívání s náklady na údržbu) a vzít v potaz i to, za jak dlouho budete muset okna obměnit. Výrobci uvádí, že životnost plastových oken je třicet let, hliníkových až šedesát.

Related posts