Antigraffiti nátěr znečištění nezabrání, ale výrazně usnadní jeho odstranění

Vybral si zrovna váš dům některý ze sprejerů jako oblíbenou plochu pro své výtvory? Pak jistě víte, jak náročné je odstranění památky na takového pouličního „umělce“. Pokud chcete zabránit opakování tohoto problému, vsaďte na prevenci a oblékněte fasádu svého domu do antigraffiti nátěru.

Jak funguje antigraffity nátěr?

Antigraffiti nátěr se aplikuje na dokončenou fasádu domu. V závislosti na typu fasády (hrubost, pórovitost,…) se provádí různý počet vrstev nátěru. Antigraffiti nátěr vytvoří na fasádě ochranný film, který je průhledný a nemění celkový vzhled domu. Ale při bližším zkoumání je vrstva nátěru rozpoznatelná.

Samotný nátěr pochopitelně nezabrání tomu, aby vandalové pomalovali váš dům. Ale ochranný film vytvořený nátěrem zabrání proniknout agresivním barvám do podkladu. Díky tomu se odstranění případné kresby stane hračkou. U většiny antigraffiti nátěrů stačí omýt postiženou zeď kartáčem a vodou. U některých nátěrů se používá speciální prostředek k odstranění graffiti. Jednoduchost odstranění vám ušetří čas i peníze.

Antigraffiti nátěr může i odradit

V loňském roce sprejeři udělali v Praze škodu za desítky milionů i přesto že vznikly mnohé plochy, kde se tito lidé mohou beztrestně vyřádit. Však graffiti může být i umělecké dílo. Někteří sprejeři ale cíleně chtějí poškozovat cizí majetek.

Sprejery tak navíc může odradit fakt, že každý jejich obrazec během krátké chvíle zmizí. A příště si raději vyberou místo, kde jejich výtvor vydrží déle. Právě to je cílem většiny sprejerů, zanechat po sobě viditelnou stopu. Pravidelné omývání jejich nápisů je odradí.

Nátěr lze aplikovat na všechny typy povrchů, zdroj: graffiti.cz
Nátěr lze aplikovat na všechny typy povrchů, zdroj: graffiti.cz

Bez nátěru vyjde následné čištění fasády podstatně dráž

Pokud fasáda není ošetřena ochranným nátěrem, stojí odstranění graffiti mnohem více peněz a času. Zvolit můžete buď mechanickou metodu, kdy použijete parní čistič nebo zkusíte malbu odstranit tryskáním směsi vody a písku. Avšak málokdo má takové vybavení běžně doma. Potom nezbývá, než si pozvat profesionální firmu na odstranění graffiti v Praze.

Jak se neošetřená fasáda čistí?

Nejprve musíte zjistit jak na graffiti. Prvním krokem je určit jakou barvu sprejer použil a následně hledat správný přípravek, který zároveň bude vhodný také na typ vaší fasády. Po aplikaci barva nabobtná a po určité době působení je možné přistoupit k vydrhnutí narušené barvy kartáčem.

Oproti tomuto postupu je mnohem jednodušší čištění graffiti pouhou vodou a kartáčem z povrchu ošetřeného ochranným nátěrem. Odstranění nápisů z ošetřeného povrchu je navíc vždy stoprocentní, což se u neošetřené fasády nemusí vždy podařit.

Moderní antigraffiti nátěry mají dobrou paropropustnost. Nemusíte se tedy obávat, že by jejich aplikací utrpělo proudění vodních par. I s antigraffiti nátěrem může fasáda volně dýchat.

Ochranné nátěry existují dvojího druhu:

  • dočasné – mají výtečnou paropropustnost, ale ochrání pouze jednorázově. Při zasažení domu sprejery se společně s odstraněním graffiti smyje i ochranný nátěr a je nutné ho obnovit
  • trvalé – o něco nižší, ale přesto dostatečnou, paropropustnost mají trvalé nátěry, které dokáží odolat i opakovanému odstraňování graffiti

Jak aplikovat antigraffiti nátěry?

Není nutné aplikovat ochranný nátěr na celý dům. Nejčastěji se nátěr provádí do výšky tří metrů od země, kam sprejeři s největší pravděpodobností dosáhnou.

Zjistěte si také, zda je možné antigraffiti nátěr aplikovat na vaši fasádu. Naštěstí je většina ochranných nátěrů vhodná pro široké spektrum přírodních i umělých povrchů včetně plastů. Výjimku tvoří pouze sklo, leštěné kovy a průhledný polykarbonát – tyto materiály nelze antigraffiti nátěry ošetřit.

Cena

A na kolik vyjde antigraffiti nátěr? To záleží na typu vaší omítky, protože v závislosti na její pórovitosti a dalších vlastnostech se určuje počet vrstev ochranného nátěru. Více vrstev se pochopitelně rovná vyšší spotřebě materiálu a vyšší ceně.

Zdánlivě ušetřit můžete aplikací nátěru svépomocí. Moderní nátěry nezanechávají šmouhy, proto je bez problému zvládne provést každý laik.

Při nedostatku času můžete zvolit také nátěr nebo nástřik od profesionálů. Ti nabízí nabízí provedení antigraffiti nátěru za přibližně 200 Kč/m². Při větších plochách nad 100 a více m² cena ještě klesá. Jako bonus řada firem nabízí servis (například po dobu dvou let) v podobě bezplatného odstranění graffiti z ploch, na nichž prováděli ochranný nátěr.

Related posts