Každý majitel zahrádky by měl přemýšlet o venkovním posezení. Konec konců jde v podstatě o další místnost domu, akorát umístěnou venku. Je pravda, že nejde o nic vyloženě laciného, nicméně nemusí jít ani o extra drahou záležitost.
Podlahu je možné udělat skoro zadarmo a venkovní nábytek je reálné sehnat třeba v antikvariátu. Kde se ovšem příliš šetřit nevyplatí, to je střecha. Avšak i ta nakonec jde pořídit za dobré peníze a v odpovídající kvalitě.
Levné možnosti dlouhodobě nefungují
Asi nejlevnějším, a přitom jakžtakž funkčním venkovním zastřešením, je natažená nepromokavá plachta. Toto řešení je maximálně laciné a nepříliš trvanlivé.
Plachty jakéhokoliv typu totiž nejsou k tomuto účelu vyráběny. Spíše dříve, nežli později se mohou vlivem větru či jiných negativních okolností protrhnout. A to nejčastěji ve chvílích, kdy se tento scénář člověku hodí do krámu nejméně.
Z toho důvodu je rozumnější hledat daleko stálejší řešení. Nekvalitním zastřešením terasy totiž člověk jen problém odloží, avšak nevyřeší.
Řešení
Kdo chce mít venkovní posezení situované třeba někde dál na pozemku, měl by si zvolit zahradní altán. Lidé toužící ho mít přímo na terase by zase měli sáhnout po některé z moderních pergol. Běžně se vyrábí jak samostojné modely, tak i verze určené pro terasy.
Hodně zájemců o zastřešení dnes preferuje hlavně typy z hliníku, případně plastu. Do moderně střižených zahrad jsou ideální, avšak do rustikálně laděného prostředí lépe sedí dřevo.
To vůbec není špatné, ani dnes. Jen je potřeba dřevěné konstrukce v pravidelných intervalech natírat ochrannými oleji. Ideální je se toho ujmout vždy před začátkem a na konci sezóny.
Pergoly je možné pořídit za poměrně dobré peníze, zvláště pak prefabrikované verze. Ty složí i naprostý laik, stačí použít přiložený návod.