Vaše brána je stále hezká a výborně plní svůj účel, ale pořizovali jste si je v době, kdy ještě něco jako automatické otevírání neexistovalo? Nezoufejte, i služebně starší brána vám může poskytnout takový komfort. Víte, z jakých typů pohonů můžete vybírat? Co musí brána splňovat, aby mohla mít automatický pohon? Základní informace přinášíme níže.
Výhody brány s automatickým otevíráním
Brány s automatickým otevíráním jsou stále dostupnější a těší se popularity u čím dál tím širšího spektra vlastníků rodinných domů. Jaké jsou výhody těchto bran?
- nemusíte bránu otvírat ručně, ideální zejména za nepříznivého počasí – usnadnění přístupu
- bezpečnější než klasická vrata, nemusíte za tmy vystupovat z vozu, abyste otevřeli
- efektivní pomocník při udržení domácích zvířat, ale i dětí v bezpečí dvora
- přidává vašemu majetku hodnotu
Každá brána je jiná, vybírejte dle místa použití
Ze všeobecného pohledu pohon volíme podle terénu, je-li například terén do kopce, zvolíme pohon se silnějším motorem. Také si můžete nainstalovat „chytřejší“ verzi pohonu, jehož čidlo rozpozná při otvírání/zavírání překážku (člověka, zvíře i věc) a včas zastaví (fotobuňka).
Další roli hrají povětrnostní podmínky, které mohou znesnadnit otevírání brány, např. nepropustná výplň brány klade větru mnohem větší odpor. Nezapomeňte na délku a váhu křídel brány, na základě těchto parametrů zvolte sílu motoru. Zpravidla platí, že čím delší brána tím je zapotřebí silnější motor. Součástí pohonu bývá dálkové ovládání, fotobuňka a maják. Níže se dočtete klady a zápory křídlových a posuvných vrat a také možnosti a charakteristiky jednotlivých pohonů.
Křídlová brána
Křídlová brána – jednokřídlá i dvoukřídlá; většinou otevírání směrem na pozemek – nutné mít dostatek prostoru, hlavně terén nesmí stoupat!, nemožné parkování v blízkosti brány; nižší pořizovací cena; jednodušší montáž (křídlo je uchyceno pomocí otočných pantů na zabetonovaných sloupcích).
Křídlová brána a pohon – Mechanický systém pohonu je vestavěný do hliněných odlitků. Pohony křídlové brány dělíme na nadzemní a podzemní.
- nadzemní – jednodušší instalace; nižší cena (pro dvoukřídlou bránu cca 10 000 Kč); namontováno na sloupek, s křídly vrat spojeno otočným ramenem
- podzemní – umístěn pod povrchem, síla je přenášena na spodní rám; nevýhodou je montáž a vysoká pořizovací cena (cca 30 000 Kč pro dvoukřídlou bránu)
Posuvná brána
Posuvná brána – oproti křídlové vyšší pořizovací cena (cca o 5 000 Kč); jedno křídlo; komplikovanější montáž; parkování možné hned za branou; dělíme jí na samonosnou bránu (cca 20 000 Kč; nejezdí po kolejnici, nevyžaduje dokonale rovný terén, základem je nosník ukotvený na sloupku (nejčastěji ocel), ten drží i automatické ovládání; nosník se nemusí udržovat (nevadí mu žádné nečistoty) a kolejnicovou (cca 12 000 Kč, pokud jsou v kolejnici nečistoty, nefunguje)
Posuvná brána a pohon – Nejčastěji je pohon umístěn na nosný sloupek brány (jedná se o posuvný pohyb brány do strany). Pohyb je umožněn ozubeným pastorkem, který zapadá do ozubeného hřebenu brány. Výhodou je, že součástí motoru je již i řídící jednotka.
Dodatečné nainstalování automatického otevírání
Lze tedy dodatečně nainstalovat automatické otevírání brány? Odpověď je ano. Takřka ke všem typům brán může být vzhledem k rozmanitosti nabídky doinstalováno automatické ovládání. Podle nejnovější legislativy je však nutné, aby byla brána v dobrém technickém stavu, tzn. odpovídající funkčnost všech pohyblivých částí brány, jejich správné svislé i vodorovné vyvážení a bezproblémové otevírání i zavírání, vč. bezpečných vzdáleností.
Článek sepsán ve spolupráci s firmou Vratové systémy Mareš s.r.o., která poskytuje odborné poradenství při výběru vhodného pohonu pro vaši bránu.
Jasne, ze lze, jen nevim, zda je dobry napad instalovat system na branu, ktera to ma za par. jestli uz neni praktictejsi zkratka priplatit uz nejakou tu tisicovku za novy vrata, ktery budou slouzit dalsich x let, nez slozite instalovat zarizeni a za rok vymenovat branu.