V posledních letech zaznamenávají zahradní domky a chatky velmi zvýšenou oblibu. Ta se týká nejen majitelů rodinných domů, ale také vlastníků příměstských zahrádek nebo venkovských pozemků. Využití zahradních domků je mnohem větší, zejména díky široké nabídce druhů. Kvalitní domky ze dřeva je možné využít téměř všude.
Zahradní domek snadno a rychle
Dřevěné zahradní domky mají jednu z hlavních výhod v rychlé výstavbě. Téměř jakákoli jiná stavba by vyžadovala nejprve vybudování betonové základové desky. To znamená nejen čas navíc, ale také finance navíc. Drtivá většina zahradních domků ale žádnou základovou desku nepotřebuje. Jsou vybaveny samonosnou konstrukcí. Navíc se nejedná o žádnou složitou montáž, ke které by byly potřeba profesionální nástroje nebo složité postupy. Vše je totiž na snadnou montáž připraveno již z výroby.
Pro běžné zahradní chatky nepotřebujete stavební povolení
Stavba nářaďového domku svépomocí
Stavba dřevěného zahradního domku vůbec není složitá a zvládne ji každý, alespoň trošku zručný domácí kutil. Jedná se vlastně jen o montáž předem připravených dřevěných stavebních dílců do sebe. Potřebovat budete nejvíce vrtačku s vruty a kladivo s hřebíky. Není třeba vyřizovat ani žádná stavební povolení, což také ušetří velkou spoustu starostí. Vše je tedy připraveno tak, aby mohly zahradní domky a chaty co nejdříve stát a plnit své účely.
Jaké materiály jsou nejčastější?
Ačkoli je na našem trhu opravdu velké množství výrobců zahradních domků a chatek, většinou výroba probíhá ze stejných materiálů. Nejčastěji ze dřevin smrku a borovice. Spíše výjimku tvoří domky z žárově pozinkovaného ocelového plechu, které jsou sice bezúdržbové, ale neposkytují takovou variabilitu.
Dřeviny mají pro výstavbu nářaďových domků ideální vlastnosti a navíc patří měkké dřevo obecně k nejlevnějším stavebním materiálům. Proto zahradní domky mohou být nabízeny za velmi nízké ceny. Rozdíly ovšem mohou být v samotné kvalitě materiálu nebo jeho zpracování.
Kvalitu zahradních domků velmi významně ovlivňuje také samotné zpracování dřevin. Pro výrobu musí být dřevo dostatečně vysušené a uleželé. V opačném případě by ještě po instalaci mohlo pracovat a praskat. Zpracováno musí být moderními technologiemi do hladké podoby. Pozor si dejte také na to, aby v konstrukci zahradního domku nebyly zbytky kůry.
Konečná úprava chatky je většinou na vás
Kůra není dřevo a na konstrukci by se neměla objevit. Celá konstrukce zahradních domků by také měla být opatřena nástřiky a impregnacemi proti vlhkosti, škůdcům a obecně působením povětrnostních vlivů. Vše by mělo být zakončeno hladkou povrchovou úpravou. Jedině takto opracovaný materiál vydrží dlouhodobě klimatické podmínky panující v naší zemi.
Tato konečná úprava většinou není součástí při nákupu hotové chatky, ale je možné si u některých prodejců za povrchovou úpravu připlatit (připlácí se kolem 5-10 tisíc dle velikosti). Ovšem je nutné počítat s tím, že i tak se tomu nevyhnete, nátěr je potřeba čas od času opakovat (obecně se doporučuje každé 2-3 roky v závislosti na zvoleném typu barvy nebo lazury).
Různé konstrukce pro různé využití
V nabídce zahradních domků na trhu najdete mnoho modelů rodinných domků s různými konstrukcemi. Právě rozdělení do různých typů konstrukcí dává zahradním domkům předurčení pro jejich využití. Většina chatek má boční stěny tvořené palubkami. Rozdíly mohou být ale v provedení střechy. Ta může být pultová, sedlová, ale na trhu najdete také varianty provedení oblé střechy. Čemu tedy mohou být zahradní domky a chatky využívány?
Ideální varianta při nedostatku úložných prostor na nářadí
Nedostatek úložných prostor na nářadí trápí mnoho vlastníků rodinných domů i příměstských zahrádek. U příměstských zahrádek jsou zahradní domky téměř nutností. Je přeci zbytečné na každou návštěvu zahrádky vozit nářadí autem, když ho můžete uskladnit přímo na místě. U rodinných domů je situace poněkud odlišná. Pokud nemáte sklep ani garáž, kde byste mohli nářadí, náčiní a zahradní techniku uskladnit, zahradní domky jsou také zapotřebí.
Velikosti jsou téměř neomezené
Zahradní domky mají opravdu mnoho podob a velikostí. Ty nejmenší můžete vybírat již od 2,5 m2. Příliš místa nepřinášejí, ale na uskladnění drobného nářadí stačí. Ovšem i zahradní domky mohou mít větší velikosti a moderní podoby. Moderní podoba zahradních domků připomíná spíše chatky. Mohou tedy sloužit nejen k uskladnění, ale mohou být vybaveny také předstříškou pro možnost posezení i za nepříznivého počasí.
Čím by měla být kvalitní chatka vybavena?
Podle toho, jak vypadá konstrukce jednotlivých druhů zahradních chatek také poznáte jejich kvalitu. Důležité je sledovat hned několik parametrů. O které se jedná?
- Síla bočních stěn (ideální je minimálně 34 mm)
- Dostatečná výška uvnitř pro postavení
- Kvalita střešních nosníků
- Rohové spoje zajišťující stabilitu konstrukce
- Kvalitní dveře (dostatečně velké)
- Možnost drobných úprav
- Možnost montáže příslušenství
Střešní krytiny a podlahy většinou nejsou součástí balení
Zahradní domky sloužící především jako domky na nářadí nejsou většinou v základu vybaveny podlahou ani střešní krytinou. Obě tyto součásti domků je ale možné nechat u výrobních firem doobjednat. Podlahu tvoří dřevěná palubka s podlahovým roštem.
Jako střešní krytina se nejčastěji používá pískovaná lepenka, která se dodává ve formátu asfaltových šindelí. Její upevnění je pomocí hřebíků. Jednotlivé šindele se pak spojí dohromady samovolně působením slunečního záření. Odpadá tak dříve používané spojování nahříváním pomocí plynového hořáku, které by ani na dřevěné konstrukci nebylo vhodné.
Jaké příslušenství je možné dokupovat k zahradním domkům?
Zahradní domky také disponují širokým sortimentem možného příslušenství. Alespoň tedy u kvalitních a spolehlivých výrobců. Nejčastěji využívaným příslušenstvím jsou okna. Pokud tedy nejsou součástí základního vybavení. To ale je případ zejména větších chatek. Menší chatky se okny v základu většinou neosazují. Musíte si ovšem dát při výběru pozor, zda u vybraného modelu je dodatečná instalace oken vůbec možná.
Dalším důležitým doplňkem jsou také okapy a svody, které také nejsou součástí základního vybavení. Slouží nejen k ochraně stavby před vlhkem a vodou, ale díky svodům můžete také dešťovou vodu využívat k zalévání. Stačí ji z okapu svodem nasměrovat do sudu nebo nádrže na vodu.
Předstříška umožňuje jednoduché rozšíření vaší chatky do prostoru před ní. Toto místo tak může sloučit k odpočinku nebo jako kryté místo pro váš automobil.
Pro celoroční využívání nebo pro dětskou zábavu
Zahradní domky samozřejmě neslouží pouze jako sklad na zahradách. Některé druhy domků mohou být zatepleny a mohou tak sloužit pro celoroční využívání. Zateplená může být konstrukce a stavba je vybavena také izolačními okny a dveřmi. Domky mohou také sloužit dětem. Každé dítě si přece přeje mít na zahradě vlastní koutek nebo klubovnu. I tyto využití mohou nabízet zahradní domky. Stačí jen vybrat ten správný typ.
Nabídku zahradních domků různých velikostí a tvarů naleznete na www.zahradni-chaty.cz
Nevím, ale přijde mi to docela drahé, za trochu větší chatku na odkazovaném webu chtějí +- 50 tisíc, to mi místní truhlář udělá na míru za polovinu a pravděpodobně i lepší…
Tak si odečtěte náklady na mzdy, dopravu, pořízení strojů, reklamu, zdravotní a sociální pojištění, daně a další náklady a zjistíte pro ten domek stojí 50 tisíc. Možná, že Vám to místní truhlář vyrobí levněji. Ovšem spousta truhlářství pak neřeší záruky, protože prostě zaniknou
Jaký je postup výstavby?? marne jsem hledal nekde návod, jak vypadá balení a jak dlouho to trvá, co na zem
cena mi přijde přiměřená, kor v dnešní době, kdy jde cena dřeva nahoru…důležitou věcí je taky kvalita střechy, na tu bacha
chtela jsem se zeptat, pokud koupim zahradni domek v bauhausu zvladnu ho smontovat???? nekdo rika ze je to nad moje sily,ale citim se byt v kutilstvi zdatna tak bych chtela poradit od zkusenejsich se zahradnima domkama