Klid a ticho jsou dvě ze základních potřeb, které chcete mít ve své domácnosti. Hodnota neprůzvučnosti (Rw), je zákonem stanovena na 53dB. Jedná se o minimální možnou normu. Stavbaři mnohdy staví bytové domy tak, aby dosáhli pouze této minimální hranice. Tím zajistí soulad se zákonem, ušetří výdaje, ale výsledek rozhodně není dokonalý. V bytech je mnohdy slyšet každý krok a každý hlas. Jak to vyřešit?
Nejprve odhalte problém a příčinu
Hluk v bytě může být tvořen hned několika způsoby a nemusí za to být zodpovědní ani sousedé. Některé domy jsou totiž nepochopitelně navrženy. Například vaše ložnice může být hned vedle koupelny sousedů. Hluk může být také způsoben nedostatečnou izolací odpadních šachet a vás ruší, když voda teče proudem od horních sousedů. Dalším zdrojem hluku v bytě jsou kroky od horních sousedů. A nejčastější jsou samozřejmě hlasy od rušných sousedů.
Jestli i vy máte zkušenosti s některými hluky, které vás ruší a omezují, nemusíte zoufat. Všechny tyto hluky se v dnešní době již dají výrazně omezit. Existuje mnoho metod a druhů zvukových izolací, které pomohou snížit hluk. Odhlučnit můžete podlahy, stěny i stropy. Stačí si jen správně vybrat produkt, který dokáže nejlépe vyřešit váš daný problém.
Jak na to?
Pokud jdou rušivé zvuky stěnami od vašich sousedů, můžete vyřešit tento problém jednoduše odhlučněním stěny. Nejdříve si musíte uvědomit, kolik jste ochotni do snížení hlučnosti investovat. Na trhu jsou metody, které stojí doslova pár korun, ale jejich účinnost také podle toho vypadá. To se týká především využití obyčejných polystyrénových desek. Pokud chcete kvalitní zvukovou izolaci, nejlepší metodou je nechat postavit předsazenou stěnu. Tato stěna může být tvořena sádrokartonovými deskami Modré ticho, které jsou vyrobeny právě pro dané účely.
Tip: Hledáte netradiční způsob relaxace? Vyzkoušejte něco od sedaci-pytle.cz
Sice se vám zmenší obytný prostor v bytě, ale nebudete tolik rušeni. Strop může odhlučnit pomocí moderních akustických podhledů a obkladů. Díky nim lze ovlivnit i akustiku v dané místnosti. Použít je možné i sádrokartonové perforované desky, které mají na zadní straně speciální textilii, která tlumí příchod zvuku z okolí. Mezi nejvíce estetické opatření patří stropová izolace pomocí dřevěných desek, pod které je dávána minerální vlna. Toto řešení je ovšem finančně náročné.
Pozor na vhodnou podlahu
Dalším zdrojem hluku může být i podlaha. Je nutné přemýšlet nad její volbou. Vhodná je například plovoucí podlaha se silnou izolací. Zajímavým řešením, které je vhodné i pro jiné typy podlah (dlažbu nebo i parkety) je speciální systém weber.sys acoustic. Ten se umisťuje pod podlahu a nabízí útlum až o 18 až 25 dB. Pokud máte s hlukem problémy, začněte je řešit co nejdříve, výrazně se vám uleví…