Boj s červotočem v mnoha případech znamená nekonečný příběh mnoha českých domácností. Bohužel se nejedná o problém pouze rodinných domů a chalup, ale červotoči se mohou objevit i v bytě. Nejčastěji bývá červotoči napadán dřevěný nábytek, ale někdy se tito brouci pustí i do samotné konstrukce stavby (latě, trámy, prkna). Správná volba prostředku na vyhubení je základem úspěchu. V současnosti se nejvíce využívají 2 metody. Aplikace chemických prostředků na dřevo nebo jeho ozáření.
Oba druhy jsou účinné. Kdy a jak se využívají?
Oba druhy ochrany dřeva mají svou požadovanou účinnost. Většinou tedy záleží na nás, pro který druh se rozhodneme. Metoda ozařování je ovšem omezena rozměry ozařovaného předmětu. Ozařování probíhá v komoře o rozměrech 4,5×4,5 metru se vstupními vraty s šíří 120 cm. Využívá se tedy zejména pro nábytek. Pokud je tedy napadena konstrukce dřevostavby nebo chalupy, bude správnou volbou chemický nátěr.
Jak probíhá ozařování nábytku?
Pokud zjistíte, že váš nábytek je napaden červotočem a chcete se ho zbavit ozářením, stačí udělat jediná věc. Naložit nábytek a odvézt do nejbližší ozařovací komory. Tam na nábytek působí ionizující gama zářením, jehož zdrojem je radioaktivní izotop kobaltu. Tato metoda je 100% účinná a trvalá. Platí na veškeré známé druhy dřevokazného hmyzu na našem území.
Jak už bylo řečeno, ozařování je omezeno velikostí. ovšem není problém velké části napadeného dřeva nejprve rozebrat, nechat ozářit a opět složit. Tato varianta se nejčastěji uplatňuje u napadených dřevěných schodů. Proces ozařování trvá 48 hodin a jeho cena závisí na objemu nábytku za decimetr krychlový. Klasickou jídelní židli je možné nechat ozářit již za 200 Kč. V případě velké šatní skříně může být cena i 1 000 – 2 000 Kč.
Jak využít chemické prostředky?
Využití chemických prostředků není omezeno velikostí ošetřovaného kusu dřeva. Jedná se ovšem o náročnější opatření, při kterém záleží na přesnosti. Při výběru přípravku proti červotočům by samozřejmě měla být rozhodující především jeho kvalita. Podle velikosti napadeného nábytku také zvolíme samotný druh přípravku. Volit můžeme mezi přípravky s aplikátorem nebo koncentráty, které se před využitím ještě ředí.
Jak aplikovat přípravky na dřevo?
Aplikaci přípravku přímo ovlivňuje samotný druh přípravku. U menších druhů nábytku se přípravek může aplikovat injekční stříkačkou přímo do cestiček malých škůdců, kde je následně vyhubí. Hodí se zejména pro malé druhy nábytku nebo jen pro určitá napadená místa. U koncentrátů můžeme volit buď namáčení nebo natírání. Namáčením zajistíme to, že se pod povrch dřeva dostane maximální možné množství přípravku. Při natírání je důležitá pečlivost. Hrubě opracované dřevo saje více a je tedy vhodné jej natřít raději dvěma vrstvami.
Babské rady pro boj s červotoči (nízkonákladová řešení)
- Malé dřevěné předměty napadené červotočem (hračky z dětství, ke kterým máte vztah) je možné proti červotočům bránit v mikrovlnné troubě. Dřevo musí být vyschlé a musíte ho v zapnuté mikrovlnné troubě neustále sledovat, zda nepracuje.
- O červotočích je také známo, že mají rádi chuť žaludů. Proto můžete okolo napadených míst rozmístit hrst žaludů a počkat, až do ní škůdci nalezou. To trvá přibližně týden. Pak jen žaludy vezmete a spálíte nebo vyhodíte.
- Červotoči také nemají příliš rádi kouř. Některé „babské rady“ udávají to, že v místnosti byste měli nechat určitou dobu působit kouř z kamen a oni se přestěhují. Je ovšem otázkou, jestli byste se pak nemuseli přestěhovat také, protože kouřem načichne úplně vše.