Alergiemi trpí stále větší procento obyvatelstva naší planety. Nejedná se sice o nemoc ohrožující na životě, ale její projevy dokáží kvalitu života výrazně snížit. Pociťujete-li svědění kůže, pálení a slzení očí či alergickou rýmu ve větší míře především ráno, hledejte příčinu ve své posteli.
Vystavení organismu alergenům po dlouhou dobu
Průměrný člověk stráví v posteli zhruba osm hodin denně. Alergie nejčastěji způsobují roztoči, resp.jejich trus, a právě matrace postele i lůžkoviny jsou ideálním životním prostředím pro tyto tvory. Vzhledem k tomu, že v posteli strávíme zhruba třetinu každého dne, je tělo vystaveno silnému alergenu po velmi dlouhou dobu. Právě proto může většina lidí pociťovat zhoršení alergických projevů především po ránu.
Začněte u povlečení
Postel je ideálním prostředím pro život roztočů. Nabízí tmavé, teplé a vlhké prostředí s dostatkem potravy, kterou tvoří především šupinky kůže, kterých je právě v posteli dostatek. Dostatečnou vlhkost, která taktéž tvoří příznivé podmínky pro život roztočů, zajišťuje noční pocení. Roztoči proto pohodlně žijí v matraci postele i v polštářích a pokrývkách. V nejužším kontaktu jsme však s povlečením postele, které je také vhodným prostředím pro život roztočů.
Tip: Hledáte zajímavou dekoraci do bytu? Vyzkoušejte obrazy na míru, které si snadno vytvoříte na umenisveta.cz
Snížit riziko alergie můžeme častější výměnou povlečení, čímž z postele pravidelně odstraňujeme potravu pro roztoče, která se zachytí nejvíce právě na povlečení, které je v přímém styku s pokožkou, z níž se vylučuje pot i odlupují částečky kůže. U alergika se doporučuje prát povlečení každých 14-30 dní.
Jak omezit roztoče ve vaší posteli?
Častou výměnou povlečení to začíná, ale abychom zamezili většímu rozmnožení roztočů v naší posteli, je třeba pečovat o všechny lůžkoviny, které jsou domovem roztočů.
- Povlečení. Povlečení měníme jednou týdně, maximálně jednou za dva týdny. Pereme na 60°C za použití nedráždivého pracího prostředku, případně za využití přídavného máchání, aby kůže alergika nebyla vystavena dalším možným alergenům. Pomůže i kvalitní povlečení od osvědčených výrobců, více zde.
- Lůžkoviny. Pokrývky i polštáře samotné pereme jednou za cca 3 měsíce, taktéž na 60°C, tato teplota zaručí odumření roztočů. Peřiny také často větráme, pro zbavení vlhkosti. Zničení roztočů též napomáhá vystavení lůžkovin přímému slunečnímu záření či v zimním období naopak mrazu. Lze koupit i takové, které mají zvýšenou odolnost proti roztočům díky příměsi ze stříbra.
- Matrace. I matrace vyžaduje pravidelnou péči, aby v ní nedocházelo k množení roztočů. Stejně jako lůžkoviny je vhodné ji větrat a pravidelně vystavovat slunečním paprskům či mrazu. Samozřejmostí by mělo být také luxování matrace, čímž odstraníme nejen prach a šupinky kůže, ale i tělíčka odumřelých roztočů.
- Antialergické potahy. Výborným pomocníkem v boji s alergiemi a roztoči mohou být antialergické potahy. Vyrábí se potahy ve variantě pro matrace i pro peřiny a polštáře. Tyto potahy jsou vyrobeny z velmi hustě tkané látky, která tvoří fyzickou zábranu pro průchod lupů a prachu dovnitř peřiny či matrace. A funguje i v opačném směru, zabraňuje prostupu výkalů roztočů směrem z matrace či peřiny ven. Přes tyto potahy se klasicky povléká prostěradlo a povlečení. Antialergické povlaky lze snadno sejmout a prát na 60°C, někdy i na 95°C a postačí je prát zhruba čtyřikrát do roka.