Stavba rodinného domu je posledním krokem na dlouhé cestě k vysněnému bydlení. Pokud již máte vypracován projekt a vyřízeno stavební povolení, samotné realizaci domu již nic nebrání. Zbývá jen vybrat firmu, která stavbu domu provede, či se vrhnout do stavby svépomocí.
Stavba na klíč nebo svépomocí?
Máte-li hotový projekt domu i vyřízené stavební povolení, můžete se vysněnému cíli přiblížit dvěma cestami. Tou jednodušší je najmutí stavitelské firmy, která vám dodá tzv. dům na klíč, více zde. Provede stavební práce od základové desky, přes hrubou stavbu i interiéry a předá vám kompletně dokončený a uklizený dům připravený k nastěhování.
Můžete také zvolit fyzicky i časově náročnější, avšak levnější variantu – stavbu svépomocí, kdy si můžete veškeré práce provádět sami, či kombinovat vlastní práci s najmutím firem na práce, na které si sami netroufáte. Která varianta se vyplatí? Záleží na vašich možnostech časových, finančních i na vaší zručnosti. Podívejme se na výhody i nevýhody obou dvou postupů výstavby novostavby.
Stavba svépomocí
Tato varianta je výhodná především pro rodiny, v nichž se najde nejeden pár šikovných rukou. Pokud máte v příbuzenstvu někoho se zkušenostmi ze stavebnictví a dostatek přátel ochotných pomoci, můžete formou výstavby svépomocí ušetřit nemalé peníze. Počítejte však s dlouhou dobou výstavby a náročným obdobím pendlování mezi prací a stavbou.
Výhody
- úspora peněz
- záruka kvalitního provedení
- veškeré úpravy dle vlastních přání – narozdíl od provedení na klíč, kdy může dojít k informačnímu šumu a firma některé úpravy v domě provede jinak, než jste si představovali, při stavbě svépomocí si vše postavíte přesně podle svých přání
Nevýhody
- časová a fyzická náročnost
- náročná koordinace prací – pokud se rozhodnete na některé práce najmout jednotlivé firmy (elektrikáře atp.), je třeba zajistit návaznost jednotlivých prací, zároveň oproti stavbě na klíč, kdy vybíráte a prověřujete jednu firmu, v případě najmutí více firem na dílčí práce se musíte zabývat prověřením a správným výběrem několika firem
- odpovědnost za škody – v případě samostatné stavby ručíte za případné škody vzniklé během stavby sami, pokud ale najímáte několik dalších firem, může se stát, že případnou vzniklou škodu (rozbité okno atp.) bude jedna firma svalovat na druhou a někdy se nepodaří zjistit, která z firem je za škodu odpovědná. U dodávky na klíč má vše na starosti zvolené stavitelství a případné škody samo také opraví.
Stavba domu na klíč
Hlavním důvodem, proč zvolit stavbu domu na klíč, bývá pohodlí. Postačí vybrat stavební firmu, která nabízí dodávku domů na klíč a veškerá koordinace prací i zajištění materiálu už leží na bedrech zvolené firmy. Některé firmy dokonce nabízí kompletní servis včetně zařízení projektu, hypotéky i stavebního povolení. Za toto pohodlí je však třeba zaplatit.
Nejlevnější dům na klíč lze koupit již od 1,5 milionu, více na mfpro.sk
Proto pořizovací cena domu na klíč je vyšší oproti stavbě svépomocí. Tento typ výstavby je vhodný pro ty, kteří nechtějí čas po práci trávit ještě na stavbě domu, pro pracovně a časově vytížené osoby či pro ty, kteří nevládnou dovednostmi potřebnými ke stavbě domu.
Výhody
- pohodlné a časově nenáročné řešení
- nutnost vyhledat a prověřit jen jednu firmu, která se o vše postará
Nevýhody
- vyšší cena
- u řady prací nejste fyzicky přítomni a může dojít k omylům či špatnému provedení, které neodpovídá vašim představám (vhodný je stavební dozor od odborníka)
- omezený výběr zařízení – některá stavitelství nabízí jen omezený výběr obkladů a dlažeb či zařízení koupelen jen ze svých vzorníků, chcete-li zvolit jiné zařízení mimo tento vzorník, můžete se dočkat nepříjemně vysokého příplatku, tento postup však neplatí pro všechna stavitelství. Tuto skutečnost je třeba zjistit a domluvit již při podpisu smlouvy či už při konzultaci cenové nabídky
Tipy na závěr
Oba postupy výstavby mají své výhody i nevýhody a záleží jen na konkrétní rodině a člověku, jaký druh stavby zvolí. V případě neomezeného rozpočtu je volba poměrně jednoduchá. V opačném případě, který je jistě běžnější, je třeba volit variantu vyhovující potřebám rodiny. Někdo raději provede stavbu svépomocí nejen proto, aby ušetřil, ale také proto, aby si dům postavil kvalitně a dle svých přání. Někdo naopak upřednostní časovou nenáročnost stavby domu na klíč a potřebné finance ušetří například volbou domu menších rozměrů.
Zajímavou možností konečné úpravy podkroví může být obklad dřevem, vyzkoušejte tatranský profil, který má řadu předností.
Při stavbě domu na klíč i v případě stavby svépomocí, kdy najímáte na některé práce specializované firmy, vždy pečlivě vybírejte a prověřujte budoucího dodavatele. Nevybírejte pouze podle cenové nabídky, ale také dle referencí zákazníků.