Šedá barva je v posledních letech v interiéru opravdu hledaná. A nelze se tomu divit. Je to decentní neutrální tón, který si zamiluje každý, kdo miluje minimalismus. Bytoví architekti se ale proti tomuto trochu zbrojí. Jsou toho názoru, že šedá barva je sice stylová, ale zároveň také neosobní a studená a smutná. Rozbít ji naštěstí lze jinými barevnými tóny, ale na ty se ve většině případů zapomíná.
Neutrální šedá může utlumit lidskou aktivitu
Šedý sedací vak, šedé rozkládací křeslo, šedá rozkládací matrace a k tomu všemu kupa dalších šedých prvků, které z domácnosti dělají jedno velké, tmavé místo, i když přes velká okna proudí do interiéru hodně světla. I když mluvíme o opravdu moderní barvě, je pravdou, že příliš šedé škodí. Jak zmiňují bytoví architekti – šedá je barvou neosobní, studenou, velmi smutnou.
Dokonce jsou toho názoru, že šedá barva utlumuje lidskou aktivitu. I proto se nemá ve velkém množství nacházet například v pracovně, kde aktivní být potřebujeme opravdu hodně. Spíše si má najít cestu do obývacího pokoje nebo ložnice, ale i zde by se s ní mělo šetřit.
V člověku může vyvolat strach a úzkost
Když je šedé příliš může to v člověku vyvolat strach, úzkost, dokonce také zmatení nebo částečné ztracení se. Člověk se může v takovém interiéru cítit opravdu stísněný. Vyvarujte se proto šedivé barvě na větších plochách, místnost bude působit daleko živěji.
Kombinujte s dalšími barevnými odstíny
A rozhodně se nebojte kombinace s dalšími barevnými odstíny. Šedá barva jde skvěle do kupy s klasickou bílou, ovšem tuto dvojici dále zpestřete ještě o nějaké tóny barev. Co třeba pastelová zelená nebo světlounce žlutá? Anebo světle růžová?
Kombinování šedé se meze nekladou a rozhodně byste se toho neměli obávat. Pozor ale na přehnané kontrasty, které mohou působit trochu rušivým dojmem.