Pokud stavíte dům, nebo rekonstruujete byt, jistě se rozhodujete nad tím, jakou vybrat podlahu. Přinášíme vám srovnání anhydritových a betonových podlah, jejich výhody a nevýhody. Často je totiž právě tohle jedno z hlavních dilemat při stavbě.
Nejdříve je nutné tyto pojmy definovat. Beton je směs cementu, kameniva, vody a dalších příměsí. Anhydrit je označení pro pojivo získané odvodněním sádrovce. Takže anhydritové podlahy jsou směsí tohoto anhydritu, vody a dalších přísad.
Plánujete podlahové topení? Více se hodí anhydrit!
Anhydritové podlahy se pokládají v podobě tekutého potěru, proto jsou také označovány jako lité podlahy. Hodně se využívá tam, kde je položeno podlahové topení, protože se dostane do každé mezery. Výhodou je to, že se nesmršťuje, má vysokou tepelnou vodivost a dobře se s ním pracuje. V celém domě tak můžete mít hotové podlahy za dva dny.
I beton lze použít pro zalití podlahového topení. Ale oproti anhydritu má beton právě tyto nežádoucí smršťovací vlastnosti. Proto se musí dávat dobrý pozor na poměr vody a ostatních přísad. Velká pozornost se také musí věnovat ošetření čerstvého betonu.
Anhydrit celkem pomalu vysychá, ale díky teplu z podlahového topení se tento proces může značně urychlit a po takové podlaze se dá už za jeden či dva dny chodit. U betonu toto zrychlení možné není.
U anhydritu najdete ještě tyto výhody
Na tento materiál můžete položit jakoukoliv podlahu. Samonivelační potěr zaručí skvělé rozprostření a dokonale pevný povrch bez dilatačních spár. Anhydrit se míchá ve speciálním mobilním zařízení přímo na místě a na rozdíl od pokládání betonu se jedná o čistou práci. Odpadne tak následné nepříjmené uklízení prostoru. Po anhydritové podlaze se většinou už druhý den projdete a zatížit ji je možné už do 4 dnů od potěru.
Potěr anhydritové podlahy představuje rychlý proces a přináší skvělý výsledek.